Pelety jsou jedním z nejvýhodnějších způsobů vytápění pomocí tuhých paliv. Tomu odpovídá i jejich rostoucí spotřeba. To platí zejména pro několik posledních let. Toho se bohužel snaží využít i různí podvodníci a možná tomu nebudete věřit, ale šidit se dají i pelety. Jak tedy poznat opravdu kvalitní pelety, které budou maximálně efektivní a navíc nebude hrozit poškození vašeho kotle či komínu.

Hledejte certifikát kvality

Základním bodem při výběru opravdu kvalitních pelet je hledat certifikát kvality ENplus. Čeští výrobci pelet se totiž konečně připojili k mezinárodní certifikaci. Chcete-li opravdovou kvalitu, pak hledejte pouze pelety s označením ENplus A1. Tyto pelety jsou totiž určené pro domácí použití a pouze u takto označených výrobků máte jistotu maximální výhřevnosti, která je tímto označením garantovaná nad 16,5 MJ/kg. Rovněž toto označení znamená, že obsahují pouze čisté piliny, hobliny a jejich součástí není dřevěný materiál ošetřený chemikáliemi. Z celkového množství pelet, které se u nás prodá, je asi jen jedna čtvrtina v této kvalitě. Dobře si tedy hlídejte, čím budete topit.

Pelet je na trhu totiž celá řada, ale ne všechny druhy se hodí pro domácí vytápění. Obecně se podle nově přijaté certifikace dělí na pelety třídy ENplus A1, pelety třídy ENplus A2, případně EN B. Každý druh má jinou výhřevnost a je jiné vlastnosti. Liší se zejména dřevem, ze kterého byly vyrobeny. Zatím vám nic nebrání používat pro domácí účely i pelety třídy A2. Jejich primární určení je sice do větších provozů, ale záleží jen na vás. Připravuje se ovšem legislativní opatření, které umožní domácnostem využívat pouze pelety třídy A1.

 

J. H.