Vybrat kvalitní venkovní žaluzie může být pro někoho oříškem, který se mu nedaří rozlousknout.

Přitom se stačí držet několika pravidel, abyste si správně zvolili.

Která to jsou a na co si dát při nákupu žaluzií pozor?

V hlavní roli žaluzie

Okna obvykle vyžadují stínění. A to nejen kvůli ostrým slunečním paprskům, ale také nežádoucím pohledům z venku. Situaci lze řešit pořízením závěsů, ale žaluzie a rolety budou možná vhodnější. A to například tehdy, je-li někdo z vaší rodiny alergikem. V takovém případě je třeba co nejvíce omezit přítomnost textilií v domácnosti. Na žaluzie či rolety také dopadá prach, ale nevíří se tolik jako na závěsech.

Druhy žaluzií do oken

Jestliže jste se již pro pořízení žaluzií rozhodli, měli bychom si vysvětlit, jaká je jejich nabídka na trhu. Možná se budete divit, kolik druhů existuje. Jsou to nejen klasické horizontální žaluzie, které se v bytovém interiéru využívají nejčastěji, ale také vertikální žaluzie. Ač se s nimi velmi často setkáváme v kancelářích, není to bezpodmínečně nutné, aby se jejich použití zúžilo jen na to. Také v domácnosti budou působit zajímavě. Pak ještě žaluzie rozdělujeme na interiérové a venkovní.

Dřevěné, hliníkové nebo látkové žaluzie

Na otázku, kolik stojí žaluzie, není jednoduchá odpověď. Záleží na tom, z jakého jsou materiálu, budou-li v interiéru nebo na okně zvenku. Vertikální interiérové žaluzie bývají nejčastěji látkové, přičemž je možné vybírat z mnoha odstínů, a tím si je sladit s vybavením bytu. Nejdražší jsou pochopitelně dřevěné žaluzie, protože dřevo je přírodní materiál. Mezi nejoblíbenější ale patří hliníkové žaluzie, a to i proto, že jsou lehké a jejich nabídka je také poměrně pestrá. Díky žaluziím už nemusí být zima v bytě, protože jednou z jejich funkcí je také tepelná izolace. A pocítíte to ihned, jen co žaluzie namontujete na okna.

Venkovní žaluzie elektrické

Jestliže chcete mít dokonalé stínění, aby vám do bytu nepřišel ani kousek světla, protože se potřebujete po noční směně vyspat, pak volte venkovní žaluzie. Jaké jsou výhody venkovních žaluzií? Víte, že poskytují také ochranu před vnikem nezvaných návštěv? Jejich pořizovací náklady jsou o něco vyšší než u interiérových žaluzií, ale na druhou stranu poskytují výbornou ochranu před ostrými slunečními paprsky. Pevné venkovní žaluzie dokážou snížit teplotu v místnosti až o 9 °C, a to se počítá. Zvláště když současná léta se velmi často podobají svými teplotami těm středomořským.

Žaluzie na míru

U atypických oken je možné si nechat vyrobit žaluzie na míru přesně podle vašich potřeb a požadavků. Už jste slyšeli někdy označení Somfy? Jedná se o chytré řešení, pokud potřebujete připojit své žaluzie k zabezpečovacímu systému proti vloupání nebo chcete, aby se žaluzie automaticky zavíraly, jakmile přijde soumrak. Chytrá domácnost není hudbou budoucnosti, ale současnosti a v jejím duchu se své obydlí snaží zařídit stále více majitelů nemovitostí. Je to pohodlné, praktické a moderní.

Ovládání žaluzií elektrickým pohonem lze i prostřednictvím mobilní aplikace, a netýká se to pouze venkovních žaluzií. Takto nastavit je možné i žaluzie v interiéru. K dispozici lze mít dálkové ovládání, nástěnný ovladač, smartphone nebo hlasového asistenta podle toho, co vám bude lépe vyhovovat.

Jakou vybrat barvu žaluzií

Při volbě odstínu interiérových žaluzií je třeba myslet i na to, jak která barva dokáže odrážet, případně pohlcovat sluneční paprsky. Asi to znáte sami, že v tmavém oblečení je vám v létě více horko. Totéž platí i pro žaluzie. Jestliže tedy nechcete, aby byl interiér bytu v létě vyhřátý, volte raději světlé odstíny žaluzií.

Zdroj obrázků: Lomax.cz