Tepelné čerpadlo je zárukou toho, že příští topnou  sezónu budete mít dostatek levného tepla, jehož dodávky nedokáže nic ohrozit, nebo?

Ano, tepelná čerpadla jsou spolehlivým zdrojem levného tepla, to však neplatí univerzálně. Stejně jako je dnes extrémní poptávka po tomto zdroji tepla, jsou extrémní rozdíly i v:

  • kvalitě tepelných čerpadel,
  • kvalitě práce řemeslníků provádějící instalaci,
  • kvalitě řemeslníků provádějících pravidelné servisní prohlídky či nenadálé opravy.

V krajním případě se Vaše snaha snížit náklady na teplo může minout účinkem, protože:

  • Tepelné čerpadlo koupíte od nepoctivého prodejce, který u jednotlivých produktů udává nepravdivé údaje o topném faktoru, tj. Vaše náklady na energie budou výrazně vyšší, než jste původně předpokládali.
  • Vás samotné pořízení a uvedená čerpadla do provozu bude stát více peněz s ohledem na fakt, že nepoctivý prodejce nezahrnul do kalkulace veškeré položky.
  • Nekvalitní instalace povede k tomu, že topný faktor tepelného čerpadla nebude dostatečný a zároveň, čerpadlo bude náchylnější na poruchy.
  • Pořídíte si nevhodný typ tepelného čerpadla a riskujete tak, že při nízkých venkovních teplotách nebudete mít dostatek tepla, případně toto teplo budete skrze tepelné čerpadlo získávat draze.

Mezi největší chyby, kterých se při výběru tepelného čerpadla můžete dopustit jsou:

  1. Porovnávání topného faktoru tepelných čerpadel bez ověření si toho, jestli jsou tyto údaje ověřeny nezávislým zkušebním ústavem.
  2. Porovnávání topného faktoru bez dalšího kontextu, viz návod na porovnání topných faktorů webu Abeceda-cerpadel.cz.
  3. Konzultace záměru koupě tepelného čerpadla s prodejcem, který nemá ve své nabídce více typů čerpadel, tj. není schopen Vám poskytnout objektivní doporučení.

Kvalitní tepelné čerpadlo uvedené do provozu zkušenými řemeslníky Vám skutečně výrazně sníží náklady na energie a bude Vám spolehlivě sloužit dlouhá léta. Jak takové tepelné čerpadlo najít se rovněž dozvíte na webu Abeceda-cerpadel.cz, viz odkaz výše.

Zdroj obrázku: Studio Harmony / Shutterstock.com