12.03.2019   Bio, Rady a tipy 2 komentářů

Jak přivítat jaro? Kopřivami!

kopriva

V mnoha obcích a městech se začátek jara stvrzuje vynášením Morany, jaro se vítá koncerty pod širým nebem, speciálními programy na hradech i zámcích nebo výlety do přírody. A jak je možné ještě vítat jaro? Kopřivami.

Kopřiva dvoudomá je jedna z prvních planě rostoucích bylinek, která se zelená napříč Českou republikou. Její léčivé účinky jsou všeobecně známé, proto tvoří nedílnou součást jarních očistných kůr. Hodí se, ale i pro zpestření jarního menu nebo jako přírodní kosmetika.

Přestože kopřivu můžeme nalézt téměř celý rok, nejvhodnější dobou pro sběr je právě jaro, kdy má kopřiva největší obsah léčivých látek. Bylinky, které nezpracujeme čerstvé, si můžeme usušit do zásoby a používat je nejen jako čaj, ale také koření.

K hlavním léčebným účinkům kopřivy patří její čistící schopnosti, působí protizánětlivě, snižuje krevní tlak a čistí krev. Doporučuje se jak při nachlazení, tak při poruchách krvetvorby. Oceníme ji i při potížích s trávením, kdy podporuje vylučování žluče a působí jako prevence proti zácpě. Paleta jejích léčebných účinků je značná, proto je ideálním žoldákem v boji s jarní únavou.

Připravit si z ní můžeme tradiční kopřivový šálek čaje, ale třeba i čerstvou šťávu. Čerstvou šťávu z dobře omytých kopřiv připravíme snadno v mixéru, pak ji stačí smíchat ve zvoleném poměru (obvykle 50:50) s vodou a nechat vychladit v lednici. Šťávu můžeme připravit i v kombinaci s dalšími bylinkami například listy jitrocele nebo oddenky pampelišek.

Zkusit můžeme i kopřivovou polévku, jejímž základem jsou kopřivy nasekané na jemno, doplněné zeleninou, brambory nebo nudličkami. Z kopřiv můžeme připravit též obdobu špenátu (příprava je stejná jako když připravuje špenát z čerstvých špenátových listů), pomazánku či bylinkové máslo.

Je možné ji též osmahnout s cibulkou nebo přidat do vaječné omelety nebo bramboráku. Oživí také různé variace zeleninových salátů. O Velikonocích se tradičně užívá jako součást různých nádivek.

Kopřivu ocení i naše vlasy, neboť prokrvuje pokožku a zabraňuje padání vlasů. Pro přípravu uplatníme stejný postup jako u čaje, přelijeme čerstvé nebo sušené kopřivy vroucí vodou a necháme cca 15 minut vyluhovat. Do nálevu můžeme přidat i citrónovou šťávu.

Autor: Žaneta Pixová

Komentáře

  • Osobně můžu doporučit kopřivový čaj na ledniny. Šleháni kopřivami přes nohy proti křečovým žilám. A kopřivový odvar na mytí vlasů.

  • Dulezitou soucasti svatku jara je vyzdoba. S jarnim prichodem chceme privitat znovuzrozeni sil a radostne ocekavani, a tak bychom nemeli zapomenout trochu vyzdobit nas domov. At uz zvolite proutky vrby, masle, kraslice nebo jarni kvitka, vse  by melo symbolizovat jaro. 

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení