Pořízení bazénu není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejde jen o stav peněženky, ale hlavně o složitost montáže. Jak je na tom aktuální hit – laminátové bazény?

Tvrdit kupujícímu, že instalace laminátového bazénu je hračkou pro technicky zaostalé adolescenty, je špatný vtip. Přesto se ale s podobnou praxí u některých prodejců mohou zákazníci setkat. Pokud se tak stane, raději skočit rychle do auta a zmizet, než podobným eskamotérům vysolit hezkých pár tisícovek na stůl. Instalace bazénu je totiž velmi složitým procesem, který je VŽDY lepší přenechat odborníkům. Jen ti ohlídají správnou funkčnost a poskytnou odpovídající záruky. Pochybujete? Tak se podívejte, co všechno instalace obnáší, hezky krok po kroku. Předmětem našeho modelového případu je laminátový typ bazénu. Celý proces trvá pro představu jeden měsíc.

1. Krok – výkop

Výhodou laminátových bazénů je přizpůsobivost laminace podloží, pokud není zcela stabilní. V případě jílového podloží je nutný mohutnější štěrkový podsyp (případně s odvodem vody).

2. Krok – položení podkladu

Položení železobetonové podkladové desky musí splňovat přísná pravidla. Mimo jiné musí být podklad maximálně rovný.

3. Krok – instalace izolace

Typ tepelné izolace si může zákazník zpravidla zvolit. Proč izolace? Samozřejmě pro zamezení úniku tepelných ztrát a v zimě naopak pro ochranu bazénu před mrazem.

4. Krok – zapuštění bazénu

Menší bazény lze zapustit v jediném díle, velké bazény (nad 10 m délky) se montují z dílů. To je ale k vidění zřídkakdy.

5. Krok – statické zajištění

Podle typu bazénu se stěny opatří tepelnou izolací a statickým zajištěním.

6. Krok – obetonování, obsypání štěrkem

U kvalitnějších bazénu, které mají i vnější železnou konstrukci, stačí »tělo« bazénu jen obsypat štěrkem, štěrkopískem nebo suchým betonem. U levnějších typů bazénů, které nemají zajištěnou statiku vlastní konstrukcí, bývá zapotřebí obetonování.

7. Krok – instalace technologií

Už během stavby je nutné instalovat některé technologie – například hladinový přeliv, systém přívodních trysek (přivádějí čistou vodu), vypouštění (gula).

8. Krok – instalace doplňků

Instalace doplňků, jako jsou protiproudy, podvodní světla a hudba, masážní trysky, fontánky apod.

9. Krok – filtrace

Instalace filtrace, většinou pískové s cirkulačním čerpadlem

10. Krok – montáž ohřevu

Montáž ohřevu, kterých může být hned několik druhů – vytápění elektřinou, sluneční konektory, tepelná čerpadla atd.)

 

Martina Mlsná