Udržet koberec čistý se může jevit jako nadlidský úkol. Trápí vás odolné skvrny na koberci, hluboké znečištění nebo velké množství prachu, na které klasický vysavač nestačí?

K čemu je dobré tepování koberců, jak vybrat čisticí přípravky a jaké jsou účinné babské rady?

Následující tipy vám pomohou navrátit koberci pěkný vzhled.

1. tip: tepování

S roztoči, zašlými nečistotami a prachem usazeným uvnitř koberce si běžné vysávání bohužel neporadí. Mnohem účinnější metodou je tepování koberců, v podstatě tedy mokré strojové čištění koberců, ale také čalounění. Tepování lze provést u mnoha druhů koberců, bez delšího omezení provozu. Dokáže navrátit koberci pěkný vzhled a obnovit původní barvy.

2. tip: vhodné čisticí přípravky

V případě menších ploch představují dobré řešení kvalitní čisticí přípravky. Je však třeba dát si pozor na příliš agresivní čističe, které mohou choulostivější koberce nenávratně poškodit. Například ručně barvené koberce jsou citlivé na užití chemických přípravků s obsahem bělicích složek. Pro takové koberce je mnohem vhodnější takzvané suché čištění, které pomocí speciálního granulátu odstraní nečistoty z kobercových vláken.

3. tip: opatrně čištění vlněných a perských koberců

Další varování souvisí zejména s perskými, vlněnými a hedvábnými koberci. Pro ty většinou představuje hrozbu i obyčejná voda. Zde je vhodné obrátit se na odborníky a neexperimentovat se zaručeně účinnými přípravky a domácími metodami. V opačném případě by mohl být výsledkem poničený nebo plesnivý koberec, kterému už nic nepomůže.

4. tip: babské rady proti nečistotám od domácích mazlíčků

Domácí zvířata umí bohužel s koberci a čalouněním pořádně „zatočit“. Nehody v podobě „hromádky“ lze většinou dobře odstranit pouhým sebráním, jindy dojde i na důkladnější čištění pomocí chemických přípravků. Mnohem horší však paradoxně je, když se pes nebo kočka na koberec vymočí. Moč pronikne do struktury koberce a ani opakované důkladné kartáčování agresivní zápach nedokáže odstranit. V takovém případě se vyplatí poslechnout babskou radu, která sází na obyčejný ocet. Ten je totiž vskutku všestranným čističem. Pro kočky je i nepatrná octová vůně navíc velmi nepříjemná, takže se na inkriminované místo s velkou pravděpodobností nebudou vracet.

5. tip: odstranění žvýkaček a zbytků jídla

V domácnosti plné dětí se nelze zbytkům od jídla na sedací soupravě a koberci i při sebevětší snaze vyvarovat. I zaschlé zbytky jídla a hlavně odolné žvýkačky. Děti zkrátka nechají jídlo, kde je napadne… I zde velmi dobře zafunguje „babská rada“, která pomáhá při odstraňování žvýkaček z oblečení. Pomoci by mělo zamrazení žvýkačky. Stačí kolem ní dát několik kostek ledu, případně sáčky s mraženou zeleninou a chvíli počkat, až se žvýkačka zchladí. Poté nezbývá než žvýkačku opatrně odloupnout.

Máte nějaké osvědčené rady pro čištění koberců?