Máte-li už po krk zakalených rybníků a přeplněných koupališť, nabízí se ideální řešení – pořídit si vlastní bazén. Malý vodní ráj hned za domem není už v dnešní době otázkou luxusu. Kvalitní zapuštěný bazén představuje pohodlí, které si v dnešní době může dovolit téměř každý, dokonce i na splátky.

Zásadní vývoj prodělaly nejen stavební metody a technologie, změny se udály i v možnostech financování rodinných bazénů. Výstavbu venkovního bazénu není možné financovat ze stavebních úvěrů či hypoték na bydlení.

Naštěstí už skončilo období, kdy méně či více šikovní zedníci stavěli na zahradách betonové nádrže, se kterými si jejich majitelé užili více starostí než radostí. Železobetonový bazén nejvyšší kvality lze postavit moderní metodou ztraceného bednění za jeden až dva týdny s minimálními zásahy do okolí. Konstrukce z polypropylenových dílů je samonosná, takže umožňuje postavit bazén jakéhokoliv tvaru a velikosti a umístit ho i do svahu nebo na podloží, které není úplně stabilní (písek, jíl).

Pokud se ale rozhodnete pro stavbu venkovního zapuštěného bazénu o rozměru 16 m čtverečních a víc, budete muset požádat o stavební povolení. Takže například pro bazén obdélníkového tvaru, o rozměru 6 x 3m (18m čtverečních), je již třeba žádat o stavební povolení. Nemusíte se ale obávat běhání po úřadech. Každá renomovaná bazénová firma by vám měla dodat kompletní potřebnou dokumentaci a asistovat při žádosti o povolení.

Mezi nejméně poruchové patří kompaktní bezpotrubní filtrace. Vyžadují pouze minimální údržbu a navíc může být celý mechanismus během zimní odstávky uskladněn mimo bazén.

Filtrační jednotky jsou nabízeny v několika třídách podle výkonnosti pro rodinné i veřejné bazény. Hlavní výhodou francouzského typu bazénů je, že vše se odehrává v jednom místě, žádné díry do bazénu a nulové riziko úniku vody, navíc se jedná o plně automatický a téměř bezúdržbový systém. Filtrace po vstupním nastavení funguje plně automaticky,  znečištěné filtry stačí vyprat v běžné automatické pračce na 30°C.

Jednotky jsou v základní výbavě opatřeny výkonným světlem, dvěma kloubovými tryskami a perličkou. Filtrace může být navíc doplněna o protiproud a různé typy ohřevu, čímž se maximalizuje komfort i možnosti využití bazénu jak pro kondiční plavání, tak pro rehabilitaci a celkový odpočinek.

Plánujete-li výstavbu bazénu porovnávejte užitné hodnoty, nechte si všechno vysvětlit, požadujte ukázku funkčního bazénu, který je v provozu již několik let a na základě těchto informací se rozhodujte. Zajímat by vás měl i následný servis, který firma poskytuje. Určitou jistotou bývá dlouholeté renomé nadnárodních firem, které garantují certifikovanou kvalitu. Jedná se o investici na několik let, proto raději všechny odborné práce svěříme renomované firmě.