Většinu lidí by asi nenapadlo, že květiny se dají jíst. Nicméně, mnoho krásných květin je opravdu jedlých a dokáže velmi zpestřit nudný salát či jiné jídlo. Některé květiny jsou sladké a není třeba je nijak upravovat, zatímco jiné potřebují před konzumací trochu upravit. Každá květina však může být zasažena pesticidy a jinými chemikáliemi. Pro konzumaci proto používejte jen květiny, které si vypěstujete na vlastní zahrádce a za použití pouze přírodních látek. Květinu před jídlem vždy důkladně umyjte.

Z květů také odstraňte pestíky a tyčinky. Tyto části nejsou totiž příliš chutné a také možná bude potřeba oddělit okvětní lístky od zbytku květu. Zabráníte tak vadnutí. Budou pak chutnější.

Pampeliška: Tomuto plevelu není věnována taková pozornost, jakou si zaslouží. Čerstvé rostliny jsou plné antioxidantů a minerálů. Pampeliška obsahuje zejména velké množství draslíku. Pro některé však může být tato rostlina hodně hořká. Pro ty, kterým to nevadí, však představuje ideální doplněk každého salátu. Výborný je také pampeliškový sirup.

Denivky: Květiny mají sladkou chuť a mohou se jíst syrové. Hlízy kořenů se navíc dají vařit a jíst jako mini brambor. Poupata jsou dobrým zdrojem vitaminu C a karotenu. Ovšem pozor, tyto rostliny jsou nebezpečné pro kočky.

Ibišek: Květy této rostlinky můžete klidně jíst, ale mnohem lepší je udělat si z nich čaj. Tento odvar se dá pít teplý i studený. Výborný je v horkém letním dni s ledem.

Zimolez: Květy mají sladkou medovou chuť. Můžete je jíst jen tak, ale výtečné jsou přidané do letního salátu.

Šeřík: Šeřík krásně voní. Stejně tak jako voní, ovšem i chutná. Je však velmi křehký. Nechcete-li ho používat pouze na ozdobu, pak ho přidejte do vanilkového jogurtu.

Měsíček lékařský: Měsíček může mít až pikantní chuť. Je skvělým doplňkem k rýži, hodí se do polévky a k těstovinám. Květ má také využití v medicíně.

Růže šípková: byla využívána ve stravě domorodých Američanů. Obsahuje velké množství vitamínu C a zachovává si ho i při usušení plodů. Dají se z nich dělat osvěžující nápoje.

Cuketa: Oranžové anebo žluté květy cuket mohou být konzumovány syrové. Květ však velmi rychle po utrhnutí zahyne. Trhejte je proto těsně před konzumací. Předvařené se používají například do španělských tortill.

Fialky: Květy i listy fialky jsou jedlé. Mohou být použity k obarvení salátu. Často se také využívají pro výrobu želé a přidávají se do čajových směsí.

Karafiáty: Jsou krásné a sladké. Výborné jsou přidané do vína. Pomocí květů karafiátu také můžete vytvořit skvělou dekoraci na vrcholu dortu.

Přeložil: J. H.

Zdroj: http://planetgreen.discovery.com/food-health/10-common-flowers-you-didnt-know-you-should-eat.html