Mít na zahradě terasu je skvělá věc. Není nic příjemnějšího, než si posedět ve stínu korun stromů nebo pod stříškou.V dnešním článku vám přiblížíme vše, co byste měli při stavbě terasy svépomoci potřebovat a vědět.

Pokud se bojíte, že stavba bude vyžadovat nějaké rozsáhlejší stavební práce, pak obavy hoďte za hlavu. Pravděpodobně, to nejhorší, co vás čeká, může být srovnání terénu, pokud není dostatečně rovný. Můžete vykopat i velmi mělké základy, do kterých terasu uložíte. Mluvíme však o maximální hloubce 10 cm. S touto stavební nenáročností souvisí i to, že pro stavbu zahradní terasy nepotřebujete žádné stavební povolení ani vyjádření či souhlas jiného úřadu, případně sousedů.

Co budete potřebovat?

Před samotnou stavbou si rozmyslete, kde bude vaše terasa stát a jak bude veliká. Potřebovat budete štěrk, písek, betonové desky a samozřejmě spoustu dřeva. Pokud víte rozměry vaší plánované terasy, pak už si můžete vypočítat, kolik budete potřebovat materiálu. Podložního štěrku se většinou dává vrstva o tloušťce 10-20 cm. Na něj asi tak 5 cm písku. Jednoduše si tedy můžete spočítat potřebné množství a vyrazit do obchodu se stavebním materiálem.

Hlavně kvalitní dřevo

Dřevo vybírejte kvalitní. Pokud možno, co nejtvrdší. Pro tyto účely je určitě nejlepším modřínové či jalovcové dřevo. Nechte si ho naimpregnovat, případně si impregnaci kupte a proveďte ji sami. Dřevo má jednu obrovskou výhodu. Tou je jeho tvárnost. Tedy můžete ho, samozřejmě pokud to umíte, tvarovat do nejrůznějších tvarů. Z vaší terasy pak můžete vytvořit opravdový skvost.

Při samotné stavbě vždy pamatujte na dvě základní a pro finální trvanlivost stavby dvě důležité skutečnosti. Tou první je, že dřevěná podlaha terasy nikdy nesmí být položena pouze na půdu. Dřevo by totiž nasávalo vlhkost a i při sebelepší impregnaci by vám terasa dlouho nevydržela. Druhá věc, co musíte mít na paměti je, že dřevo bude i po dokončení stavby pracovat. Musíte mu tedy nechat dost místa na to, aby se mohlo roztáhnout.

J.H.