V minulém díle jste se mohli dočíst, jak je to se dřevem a hořením a jaký je to dobrý izolant. V dnešním díle vám však povíme, jaké dřevo roste v našich rodných končinách a jaké je nejvhodnější do sauny či na podlahu.

Podle zabarvení se dřevo dělí na světlé (bříza, javor) a tmavé (třešeň, ořech). To však není nejdůležitější vlastností. Co se sleduje, je tvrdost dřeva, která má vliv na odolnost vůči mechanickému odírání, případně na snadnost zpracování (čím tvrdší, tím horší). V důsledku je ale konkrétní hodnota opět závislá na hustotě a vlhkosti. Mezi měkká dřeva řadíme př. smrk a lípu, středně tvrdý je dub, buk nebo modřín, za tvrdá dřeva pokládáme habr a akát. Velmi tvrdými dřevinami je pak zimostráz a některé exotické dřeviny (je jich většina, ale ne všechny).

Nejdůležitějším užitkovým dřevem u nás je smrk, používá se ho na nejrůznější stavby od stožárů až po střešní konstrukce. Také borovice má uplatnění poměrně široké, využívá se jí hojně v nábytkářství či truhlářství. Z listnatých stromů je oblíbený dub, zvláště na parkety, schody, v nábytkářství apod. Také bukový nábytek je častý. Jeho cennou vlastností je snadná ohybatenost, proto se z něj vyrábějí židle či křesla.

Není problém dopřát si dřevo z dalekých krajů. Africké dřeviny nemají tak výraznou kresbu a bývají dražší. Ne příliš známé jsou meranti, abaschi, wenge, guajak. Naopak známé je velice tvrdé a dekorativní dřevo ebenové.

guajak – Přezdívá se mu železné dřevo. Je jednou z nejtěžších a nejtvrdších dřevin vůbec.

eben – Má podobné vlastnosti jako předchozí dřevina – je těžké a husté s kompaktní strukturou a tmavým zabarvením.

teak – Teakové dřevo se používá nejen na stavbu lodí, ale i nábytku interiérového i exteriérového, obkladů, dveří či podlah. Jeho nevýhodou je barevná nestálost – je třeba jej napustit olejem. Pomineme-li tento nedostatek, je vhodným dřevem pro veškeré venkovní potřeby. Vyniká svou odolností vůči povětrnostním vlivům i škůdcům a malou mírou změny své velikosti.

cedr – Cedr je ideálním materiálem pro stavbu srubových domů. Nemusí se ošetřovat žádnými přípravky proti stárnutí, protože sám o sobě obsahuje množství přírodních olejů. Je světlé, poměrně lehké a měkké. Jeho světové zásoby se ale krátí a tak je velice drahé.

bambus – Možná to zní neuvěřitelně, ale vašeho podlaha může být z bambusu. Nejen že je exotická představa lákavá svým dojmem luxusu, vlastnosti bambusu jsou také významným aspektem. Bambusové dřevo se vyrovná tvrdým dřevům listnáčů a jsou velice odolné. Plusem je také ohled na životní prostředí. Bambusy rostou rychle a tak není třeba kácet lesy rostoucí několik desítek let.

Koupelna

Pokud chcete mít i v koupelně dřevěnou podlahu, případně masivní nábytek, můžete. Ovšem je třeba počítat s omezením, které tato místnost s sebou nese – vysoká vlhkost, jejíž hodnota kolísá (pokud by zůstala konstantní, dřevo by tolik nepracovalo). S kolísáním vlhkostí se mění i rozměry dřeva – pokud tedy chcete dřevo v koupelně, použijte méně bobtnající – většinou exotické dřeviny jako teak, wenge, bambus – a snažte se omezit vliv vlhkosti dostatečnou povrchovou úpravou.

Schodiště

Ideální pro schodiště jsou tvrdá dřeva listnatých stromů (dub, buk, jasan, javor, třešeň), v rámci úspor lze ale použít i dřeva měkká (smrk nebo borovici).

Dveře

Masivní dveře vchodové i interiérové – u vchodových dveří se používá hlavně dub (vhodný i smrk, borovice, meranti), v interiéru buk a javor (i borovice, dub, olše, meranti, v tmavých interiérech hlavně třešeň). Zvláště u dveří interiérových jde ale o nákladnou záležitost, zvláště v porovnání s cenami jiných dveří. Jako náhražka se používají levnější dveře dýhované.

Dřevěná saunaSauna

Na sauny je z našich stromu nejlepší a nejdostupnější smrk. Obavy z vytékající smůly jsou pochopitelné, v porovnání s borovicí a modřínem je na tom smrk ale nejlépe. Při zahřátí tak může na povrchu trocha smůly vytéci, stačí ale kapičky otřít nebo seškrábnout. U více smolnatých dřevin by bylo nutno smolnatou vrstvu zbrousit. Listnaté stromy nemají dostatečné absorpční schopnosti a nejsou tolik odolné vůči horku. Jejich použití na sauny je tedy nevhodné, mimo topol. Ten má podobné absorpční schopnosti jako smrk.

 

Sandra Špačková