Snahy o co nejnižší dopady lidského konání se promítají do každodenních činností. Nikoho už tedy nepřekvapí, že na trhu existují eko pohřby a eko svatby.

Eko svatba se poprvé objevila ve Velké Británii, kde si získala značnou oblibu zejména mezi vyznavači ¨zeleného¨ způsobu života. Není tedy divu, že se velmi rychle rozšířila nejen na zbytek evropského kontinentu, ale i do celého světa.

Prvotním cílem tzv. zelené svatby je samozřejmě ulehčit životnímu prostředí. Velmi záhy se však ukázalo, že ekologickou svatbou neprospějete jen životnímu prostředí, ale také vlastní peněžence. Je totiž levnější, než svatba ¨klasická¨.

Nemusíte se přitom bát, že se budete muset navlékat do starých hadrů. To v žádném případě. I když na konec vždy záleží jen na vás. Přírodu pomůžete ochránit například volbou vhodného materiálu pro svatební oznámení. Nechcete-li se ho vzdát, tak volte recyklovaný papír. Nejlepší volbou je však rozeslat svatební oznámení elektronickou poštou. Místo svatby pak zvolte co nejblíže místu bydliště. Nemusí se jezdit daleko autem a opět trochu ulehčíte životnímu prostředí. Nejlepší je automobily zcela vynechat. Zkuste například jízdu kočárem, který táhnou koně.

Samotný obřad se nejčastěji koná venku. Páry, které se rozhodly pro ekologickou svatbu, nejčastěji vybírají zámecké zahrady a parky. Ovšem je možné si říci ano i na statku. Záleží jen na vás. Jde totiž o to, aby se při obřadu a následné hostině spotřebovalo co nejméně energie. V zimě se pak proto vybírají prostory s nízkou spotřebou energie. Samozřejmostí je dekorace z recyklovaných materiálů a potraviny v bio kvalitě.

J. H.