Také často zapomínáte zalévat rostliny, které časem neúprosně vadnou? Potom můžete vyzkoušet pěstování rostlin přímo ve vodě. Tzv. hydroponii znali už staří Egypťané. Vědecky je tento způsob pěstování podložen už 150 let, ale největší uplatnění nachází až v dnešní uspěchané době.

Princip hydroponie

Již více než 100 let je známo, že rostliny nežijí ze samotné hlíny, ale spíše ze živin, které jsou v ní obsaženy. Tyto živiny – dusík, fosfor, draslík, hořčík a životně důležité stopové prvky – mohou rostliny dostat i v rozpuštěné formě, ve vodě.

Aby je mohly rostliny přijmout, potřebují kořeny kyslík, který je obsažen ve vzduchu vyplňujícím mezery mezi částmi substrátu. Je to tedy jednoduché. Postavte rostlinu do skleněné nádoby s vodou, která obsahuje živiny a  upevněte ji pomocí substrátu.

Co k tomu potřebujeme?

K tomuto způsobu pěstování rostlin potřebujeme především nádobu na hydroponii, která je k dostání v obchodech. Nádoba se skládá z pěti důležitých částí: vnější nádoby, hydroponické vložky (vnitřní nádoba), zrnitého substrátu (nejčastěji keramzit), živného roztoku (v podobě tablet nebo prášku), vody a vodoznaku (jakási měrka), který je současně plnícím otvorem pro živný roztok.

Stručný pěstební postup

  1. Pro hydroponii jsou vhodné především rostliny zdravé. Kořeny musí být úplně zbaveny hlíny. Proto je vymyjeme ve kbelíku vlažnou vodou. Tato práce se musí provést velmi pečlivě, aby se nezničily vlasové kořínky
  2. Rovnoměrně rozprostřete kořeny ve vnitřní hydroponické nádobě a vyplňte jej keramzitem omytým a nasáklým vodou.
  3. Vnitřní hydroponickou nádobu dejte do vnější a zasuňte vodoznak. S hnojením začněte nejlépe po zakořenění rostliny v substrátu.
  4. Živný roztok by měl být vyměňován po každých 4-6 týdnech

Co pěstovat?

Na hydroponii se hodí především takové rostliny, které mají vysoké požadavky na přísun vody. V podstatě se ale hodí na hydroponii všechny rostliny včetně zeleniny a kaktusů. Můžete jednou vyzkoušet sami, které rostliny jsou vhodné. Dobrým příkladem jsou všechny druhy gumovníků, dracény, ibišky, monstery a filodendrony.

R. K.