Čistý vzduch je pro naše zdraví nesmírně důležitý, a to nejen venku, ale i vevnitř.
Pojďme se podívat, jak dosáhnout zdravého ovzduší v domácnosti.
Pokud nepanuje smogová situace, bývá vzduch venku kvalitnější než uvnitř budov. Abychom nebyli unavení a dosáhli lepší koncentrace je nutné pravidelně větrat. Doporučuje se větrat v krátkých a četných intervalech.
Pokojové květiny významně zlepšují kvalitu klimatu. Vyrábějí čerstvý kyslík, navíc regulují vnitřní vlhkost a čistí vzduch od škodlivých látek. Pro pohlcování škodlivého vzduchu jsou vhodné rostliny jako různé druhy palem, fíkus, břečťan, rýmovník, lopatkovec. Žádnou rostlinou ale neuděláte chybu.
Nejvíce prachu se drží v textíliích. Chceme-li tedy dosáhnout co nejčistějšího vzduchu, je nutné odstranit koberce, závěsy a záclony. Pokud není snadné se jich vzdát, pravidelně je vyklepávejte, vysávejte a čistěte.
S větráním úzce souvisí i správná teplota. Ideální je udržet v ložnici 17 – 19 °C. V denních místnostech je pak dobré mít 22 – 24 °C. Nižší či vyšší teploty mohou znamenat horší mikroklima a my se můžeme cítit nekomfortně. Ideální teplotu bude mít každý jinde, ale vždy platí, že je vhodnější spíše chladnější.
Zdravého prostředí nikdy nedocílíme, pokud budeme mít doma plíseň. Plísně uvolňují spory a mohou způsobit zdravotní komolikace. Platí, že čím větší vhlkost, tím více se plísmním daří. Pokud se objeví, je nutné je vyhubit např. savem, vysušit zdi a správně větrat.
Pokojové rostliny sice umí zachytit mnoho škodlivých látek, ale vždy se vyplatí sledovat z čeho jsou vyrobeny nejen textílie ale i všechen nábytek. Lecco je dnes napuštěno chemií, kterou pak v domácnostech dýcháme, aniž bychom o tom tušili. Pamatujme, že dřevo je zdravější než plast, a na to bychom měli při zařizování domácností měli myslet.
Užívání elektroniky je dnes běžné, bez ní již neumíme fungovat. Avšak s každým elektrickým vedením se pojí elektromagnetický smog. Čím méně elektroniky budeme mít, tím zdravější prostředí získáme.
Martina M.
foto: pexels.com