Značkové baterie stojí často více než mnohé no name produkty. Kvalita mezi 26 testovanými bateriemi se lišila jen minimálně. Výjimkou byly Energizer Ultimate Lithium. Tyto baterie byly plné energie a s předstihem dosáhly vítězství v testu, který uspořádal test.de. Technologické výhody u značkových baterií nejsou vždy tak velké, jak by se dalo předpokládat z jejich ceny a reklamy. To vyplývá z testu 26 tužkových baterií typu AA. Do testu bylo zařazeno 23 alkaických a 3 lithiové baterie. Značkové alkaické baterie do hraček a jiných přístrojů dodávají 10-15% více energie než baterie neznačkové. Za kus zaplatíte okolo 50 Kč, což je  přibližně osmkrát více, než zaplatíte za průměrné baterie z discountů. S ohledem na poměr cena – výkon doporučujeme baterie z dm nebo Lidlu. Každá z těchto baterií stojí okolo 7 Kč a všechny v testu dosáhly známky: 2,4 nebo 2,5. S velkým odstupem a jako jediné baterie se známkou „velmi dobře“ skončily baterie:  Energizer Ultimate Lithium s cenou za kus okolo 70 Kč. Praxi u digitálních fotoparátů obzvláště při práci s bleskem vydržely lithiové baterie dvakrát až třikrát déle než nejlepší alkaické baterie. Testeři doporučují baterie Energizer Ultimate Lithium oblzvláště pro peší turistiku, na rafting nebo na jiné outdoorové aktivity, při kterých je zapotřebí velká energetická spotřeba. Nejdůležitější otázkou při testu bylo: Kolik energie dodá baterie při různém použití? Ve speciálním zkušebním testu simulovali testeři baterie v malém rádiu, hudebních přehrávačích, hračkách a digitálních fotoaparátech. Velké výkonostní rozdíly se projevily u fotografických přístrojů. Body zde nasbíraly hlavně lithiové baterie. Díky vrstveného uspořádání anod a katod mají k dizpozici relativně velkou plochu pro elektrochemické procesy. To je výhodou například u focení s bleskem, kde se během krátké chvíle spotřebuje spousta energie. Všechny testované baterie obsahovaly jen malé množství těžkých kovů. Přesto se všechny staré baterie nesmí vyhazovat do směsného odpadu, aby mohly být znovu recyklovány. Předtím se doporučuje zkontrolovat za pomocí testerů, zda jsou baterie opravdu vybité. Některé přístroje, jako např. digitální kamery mají vysoké nároky na energii a hlásí jejich vybití, ačkoli baterie ještě zcela prázdné nejsou. Proto je dobré tyto baterie využít například ještě v budících, ovladačích nebo hodinách.

Nejlépe kabelem

Spotřeba proudu při napájení kabelem je mnohem levnější než jakákoliv baterie. Kdekoli je to možné, měli byste použít napájecí kabel.

Alternativní baterie

Čím častěji je zařízení zapojováno a čím více proudu přístroj spotřebuje, tím je výhodnější použít napájení namísto baterií.

Čerstvé baterie

Baterie stárnou a postupně ztrácejí ze své počáteční kapacity. Při nákupu dbejte na datum spotřeby, které musí být uvedeno i na tomto typu zboží. Toto datum by z důvodu samovolného vybíjení baterií mělo být min. 4 roky od data nákupu.

Správné skladování

Neuchovávejte baterie v blízkosti topení. Teplo může urychlit samovolné vybíjení. Uchovávejte proto nejlépe na chladném místě. Například v suchém sklepě.

Ochrana před zkratem

Neskladujte baterie v krabici s nářadím nebo s kovovými částmi. Hrozí zde zkrat. Vždy se ujistěte, že baterie vkládáte do přístroje správně – v žádném případě ne obráceně!

Alkaika většinou ta nejlepší volba

Pro většinu použití jsou vhodné alkaické baterie. Vybírejte si ty baterie, které mají nejnižší provozní náklády. To jsou především baterie z dm anebo z Lidlu. Pokud chcete koupit výkonné značkové baterie, měli byste se vyhlížet výhodné nabídky anebo kupovat jen velké balení.

Stejné baterie

Pokud máte v přístroji rozdílně nabité baterie, riskujete ztrátu výkonnosti. Používejte tedy vždy stejné baterie. Brzy odstraňte. Pokud jsou baterie prázdné, nesmí se v přístroji užívat delší čas a měly by z něj být co nejdříve vyjmuty. V opačném případě hrozí, že se roztečou.

Měření

Pokud máte možnost, před vyhozením kontrolujte, zda jsou baterie prázdné. Testery baterií, které umožňují změření napětí, jsou k dostání v obchodech s elektronikou.

Druhý život

Baterie, které jsou příliž slabé např. ve fotoaprátu, mohou být v jiných zařízeních zcela dostačující. Než je vyhodíte, zkuste je ještě použít např. v budících, nástěnných hodinách či v dálkovém ovladači.

Ochrana životního prostředí

Baterie vyhazujte do sběrných košů v obchodech, aby mohly být recyklovány. Při nákupu dbejte na dlouhou životnost baterie. Nekupujte baterie, jejichž výrobci na obalech neuvádějí životnost baterie. Zdroj: www.test.de