Chystáte se rekonstruovat koupelnu a nevíte jak na to. V následujícím článku se vám pokusíme poradit. Zásadou je dodržet několik jednoduchých rad.

Nejdůležitější věcí, kterou musíte udělat ještě před samotnou rekonstrukcí je promyslet, co vlastně od nové koupelny čekáte. Bude pro vás místem relaxace, nebo jen místo, kde si dáte rychlou sprchu. Toto je nutné si uvědomit před začátkem celé akce. Podoba koupelny se totiž v těchto případech bude výrazně lišit. Také si uvědomte, že pokud se pustíte do celkové rekonstrukce koupelny, je to investice na několik příštích let, možná až desítek let. Vše tedy pořádně promýšlejte.

Pokud už víte, co od nové koupelny očekáváte, pak přijde na řadu zónování. Tedy musíte si dobře rozmyslet umístění jednotlivých prvků v koupelně, kam přijde vana, případně sprchový kout, kde bude umyvadlo a kde různé úložné prostory. S tímto vám poradí v některém z koupelnových studií, kde jsou schopni vám připravit i počítačovou vizualizaci. Samozřejmě ve většině případů za takovou službu zaplatíte. Pokud se bez vizualizace obejdete, pak stačí znát pár jednoduchých pravidel. Například sprchový kout či vana by měly být v místě, kde se nikdo jiný nebude pohybovat. Například pokud v blízkosti vany bude umyvadlo, mohlo by se snadno stát, že pokud si váš partner půjde umýt ruce, uklouzne na vlhké podlaze. V každém případě by sprchový kout i vana měly jít nějakým způsobem uzavřít tak, aby se co nejméně vody dostalo na podlahu.

Další problém bývá s umístěním toalety. Dnešní normy již v podstatě nařizují, že toaleta musí být oddělena. Společná toaleta s koupelnou je možná pouze u velmi malých bytů. Jedná se především o hygienu. Nezřídka se stává, že v blízkosti toalety jsou umístěné zubní kartáčky a ručníky. To je z hygienických důvodů velmi riskantní.

Dalším problémem může být umístnění pračky. Vzdálenost pračky od vany, případně umyvadla je totiž dána normou a nesmí být porušena.  Na to je potřeba pamatovat a často toto nařízení způsobuje řadu problémů. Je však potřeba ho dodržet a v žádném kvalitním koupelnovém studiu by vám neměli tvrdit, že porušení této normy není problém. Jde totiž o vaši bezpečnost.

J. H.