Elektřina prudce zdražuje. Nejde o nějaké kosmetické úpravy, kdy zaplatíte o pár stokorun ročně navíc, ale skutečně o tisíce, což může s domácím rozpočtem pořádně otřást. Jak snížit spotřebu elektřiny a tím šetřit nejenom vlastní kapsu, ale také přírodu?

Elektřina se totiž stále minimálně ze 40 % vyrábí v uhelných elektrárnách, jejichž vliv na přírodu je katastrofální. Proto je určitě vhodné neplýtvat elektřinou zbytečně, i když vás třeba navýšení ceny elektřiny nijak extra netrápí. I v tomto případě se totiž jasně ukazuje, že co je ekologické, je také ekonomické. Jak tedy ušetřit na elektřině a platit co nejméně?

Vyměňte žárovky

Klasické žárovky jsou pořádným žroutem elektřiny. Místo nich si můžete pořídit LED svítidla, které spotřebují elektřiny o mnoho desítek procent méně a i jejich životnost je delší. Pozor si musíte dát pouze na odstín světla, které LED žárovky vyzařují. Vybrat si můžete buď z teplejšího odstínu, nebo studenějšího, který nebude vadit například v koupelně, nebo kuchyni.

Vypněte spotřebiče ve stand-by modu

Celou řadu spotřebičů máme neustále zapnutých, aktivujeme je stiskem jednoho tlačítka. Tento tzv. stand-by mode sice probudí spotřebiče během chvilky, ale i tehdy, když spotřebič nepoužíváme, spotřebovává elektřinu. Pokud takových spotřebičů máte hned několik, pak se může spotřeba nepěkně nasčítat. Pokud tedy spotřebič používáte opravdu jen zřídka, pak je vypněte hlavním tlačítkem „natvrdo“.

Perte a myjte nádobí během „nočního proudu“

Pokud odebíráte elektřinu, pak jste zařazeni do tzv. distribuční sazby. Rozlišujeme jednotarifní sazbu, kdy odebíráte elektřinu po celou dobu za stejnou cenu, a dále pak dvoutarifní sazbu, kdy odebíráte za dvě různé ceny. Dvoutarifní distribuční sazbu získají například ti, kdo ohřívají vodu bojlerem, nebo elektřinou topí. Podle toho získá tento odběratel určitý počet hodin v nízké sazbě. Ten, kdo elektřinou topí, získá 20 hodin levnější elektřiny, ten, kdo ohřívá vodu bojlerem šest. Nízkému tarifu se říká dodnes nesprávně noční proud, neboť původně nastával právě v nočních hodinách, což už dnes zdaleka neplatí. V tento časový úsek je levnější provoz všech spotřebičů. Proto je vhodné si zjistit, kdy je čas nízkého tarifu a například myčku, nebo pračku spouštět právě v tuto dobu.

Změňte dodavatele elektřiny

Elektřinu si dnes můžete nechat dodávat od několika stovek energetických firem. Pochopitelně, dráty a rozvodnou síť měnit nebudete, to je záležitost distributora elektřiny. Toho měnit nemůžete, dodavatele ano. Nabídky těchto dodavatelů se mohou značně lišit. Právě nyní v období zdražování mezi nimi může být velký rozdíl, protože dodavatelé zdražují postupně. Jak si srovnat všechny nabídky dodavatelů na jednom místě? Vyzkoušejte kalkulačku elektřiny na Kalkulator.cz, která je velmi jednoduchá. Připravte si poslední vyúčtování, na kterém najdete důležité údaje, jako například údaje o dosavadní spotřebě, tarifu, dodavateli, distribuční sazbě. Vyúčtování lze případně také vyfotit mobilem a nahrát pomocí tlačítka. Během chvilky je tak možné získat nabídky na dodavatele elektřiny, ze kterých si lze vybrat.

Michaela Kadlecová