Jak přežít zimu bez nachlazení

zazvor

S prvním padajícími vločkami a teplotou pohybující se okolo nuly se vám ucpe nos, začnete pokašlávat nebo vás škrábe v krku? Ale i přesto se vám nechce za doktorem a zbytečně polykat prášky plné chemie? Mám pro vás pár tipů, jak se udržet fit i přes zimu a ještě si pochutnat.

Brusinka, stálezelený, hustě větvený a plazivý keřík, který roste asi do výšky 15-25 cm. Plody jsou jasně červené a listy tlusté, zbarveny do tmavě zelena. Brusinky jsou známé především jako podpůrný lék při potížích s močovými cestami. Plody obsahují vitamin C, kyselinu citrónovou a arbutin, který má desinfekční účinky. Proto jsou také brusinky vhodné při zánětech ledvin či potížích se žlučníkem. Brusinky mají také příznivý vliv na snižování hladiny cukru v krvi, a proto jsou doporučovány diabetikům.

Zázvor je rostlina známá především pro svůj oddenek, který je hojně používaný při nachlazení. Zázvor je typický svou výraznou chutí a vůní, která ne každému může být sympatická. Nesporné jsou ale jeho zdravotní účinky při přiměřené konzumaci. Zázvor pozitivně působí jako prevence proti chřipce, podporuje trávení a pomáhá při migrénách. Nejčastěji je ze zázvoru připravován čaj, ale dá se samozřejmě využít i v kuchyni jako neobvyklé koření.

Rakytník je trnitý, 6-7 metrů vysoký keř, pocházející z Ruska, o kterém se povídá, že jeden jeho plod nahradí denní dávku vitaminu C. Rakytník je opravdovou vitaminovou bombou, kromě vitaminu C obsahuje i všechny vitaminy rozpustné v tucích (A,D,E,K) a vitamin B. Již dlouhá léta se používá při astmatech, žaludečních potížích, na posílení imunity, proti infekčním nemocem a onemocnění jater. Rakytník lze konzumovat ve formě džemu, likéru, sirupu nebo kompotu. Rakytníkový olej je vhodný na vnější použití proti ekzémům a lupénce.

A pokud k výše uvedeným plodům přidáme ještě konzumaci medu, nemůže nás chřipka už vůbec překvapit. O příznivém působení medu snad nikdo z nás ani nemůže pochybovat. Již odedávna se med užíval pro své protizánětlivé účinky, při léčbě nemocí srdce, žaludku, ledvin a jater. Velmi časté je použití medu při popálení a pro urychlení léčby poranění kůže. Také lidé věří, že podporuje psychiku a med podávaný před spaním (také v kombinaci s teplým mlékem) zlepšuje spánek. TIP!: Medvědí mléko – pro zahřátí v chladných prosincových dnech si do ohřátého mléka přidejte dvě lžíce medu a 0,05 dcl rumu a medvědí mléko vás určitě postaví na nohy!

Hana Blahoutová

 

 

 

 

 

Komentáře

  • Na chripku/ nachlazeni a vubec celkove na posileni imunity je dobre otuzovani, zdrava strava, pohyb, zazvorovy caj s citronem a medem a jako doplnkovou lecbu ja osobne uzivam hlivu ustricnou s rakytnikovym olejem (ten zesiluje ucinek hlivy). Mam pokoj i v chripkovych obdobich. Navic ho delaji i pro deti, jmenuje se hlivacek, je ve forme sirupu ;) Posilam odkaz kde se muzete docist vice: http://www.vegi.cz/cz/produkt/hliva_ustricna_s_rakytnikovym_olejem

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení