Sympatičtější část roku pro milovníky koupání a relaxace na zahradě máme teprve před sebou, přesto si však spoustu z nás nezapomene povzdechnout, že to stejně zase rychle uteče a těch dnů na koupání bude zase příliš málo, a ani si náš nový bazén dostatečně neužijeme.

Existuje však několik triků, které nám umožní si koupací sezonu prodloužit, aniž bychom museli ukradnout kouzelnou hůlku Harrymu Potterovi. Celé kouzlo spočívá v tom, že vodu v bazénu můžeme vyhřívat i uměle, což nám umožní být nezávislí na rozmarech počasí.

Ohřev bazénu je proto dnes poměrně žádaná funkce, kterou majitelé bazénu požadují. Výrobci jim vycházejí vstříc a na trhu se tak setkáme s mnoha variantami ohřevu, jejichž počet a variabilnost umožní každému vybrat si přesně takový způsob, který mu bude co nejlépe vyhovovat.

Tradiční metodou je elektrický ohřev, jehož nevýhodou je větší finanční náročnost z hlediska spotřeby elektřiny. Ekonomičtější jsou tepelné výměníky či tepelná čerpadla, která nám umožní regulovat teplo efektivněji i levněji.

Naprostým hitem je potom solární ohřev vody, který pracuje se slunečním zářením, což se k bazénu a koupání hodí obvykle nejvíce. Jakou formu solárního ohřevu zvolíme, opět záleží na mnoha faktorech.

Pro zvýšení účinnosti ohřevu je vhodné použít solární plachty, které nejenže ohřívají vodu, ale při nepříznivém počasí či v noci zpomalují její ochlazování okolním studeným vzduchem. Jako příjemný bonus také částečně zabraňují odpařování vody z bazénu. Plachty je možné vyrobit přímo na míru, pro případ atypického tvaru bazénu.

K ohřevu vody rovněž přispívá zastřešení bazénu, které zároveň kryje bazén před spadem nečistot a plní i bezpečnostní funkci. Dnešní moderní zastřešení neplní jen funkci zakrytí bazénu, ale jsou i vhodným estetickým doplňkem zahrady. Pro nadzemní bazény lze použít levnější mobilní verze zastřešení.