Kompost je nejlepší hnojivo pro vaši zahrádku. Proto, jestli ho ještě nemáte, je na čase ho zřídit. Pokud nevíte jak, pak rozhodně dočtěte tento článek do konce.

Úplně na začátku je potřeba vybrat místo, kde kompost zřídíte. Základní pravidlo je, že kompost by neměl přijít na přímé slunce. Rovněž vystavení dešti a silnému větru by vám vaše kompostovací plány mohlo zhatit. Volte tedy nějaké zastíněné místo, které je rovněž chráněno před větrem a alespoň trochu před deštěm. V tomto ohledu je vhodnější si pořídit některý z kompostérů, ty totiž poskytují ochranu proti dešti i větru. Pokud se rozhodnete pro kompostér, volte takový, který umožní žížalám pronikat z půdy do kompostu. Tedy nejlépe s perforovaným dnem. Při výběru vhodného kompostéru přemýšlejte o objemu kompostovaného materiálu. Lepší je si vybrat o trochu větší kompostér, než zjistit během roku, že se vám do něj váš všechen bioodpad nevejde.

Začínáme kompostovat

Kompostér je již na svém místě. Nyní už můžete začít. Hned v úvodu je vhodné dát na dno kompostéru menší větvičky, případně asi 5 cm tlustou vrstvu slámy. Docílíte tím toho, že do kompostéru a následně do kompostu bude pronikat vzduch. Vás ani sousedy tak nebude obtěžovat nepříjemný zápach. Nyní už můžete přidávat bioodpad. Vhodné jsou zbytky ovoce a zeleniny. Snad s výjimkou citrusových plodů. Ty pro kompostování nejsou příliš vhodné. Dále můžete použít zbytky rostlin, trávu, kůru ze stromů, štěpku, listí, popel, zvířecí trus (nejlépe slepičince), kávu i čajové sáčky.

Vyhnout byste se rozhodně měli těm zbytkům rostlin, které jsou napadené chorobou či škůdci, živočišným zbytkům, ale také natím z brambor či peckám z ovoce. Samozřejmostí je neházet do kompostu nic nerozložitelného a nebezpečného.

Jak o kompost pečovat

Kompost je nutné pravidelně překopávat, aby jeho tvorba byla rovnoměrná. Pro urychlení jeho zrání můžete přidat některý z urychlovačů kompostování. Vhodné je jednou za čas přidat do kompostéru malé množství zeminy. Zejména pokud kompostujete mnoho větviček a trávy, tak usnadníte práci mikroorganismům.

Důležité je hlídat správnou vlhkost kompostu. Nesmí být moc vlhký, jinak kompost hnije a zapáchá. V případě, že je příliš suchý, zase nedochází k rozkladným procesům. Proto je vhodné vlhkost pravidelně kontrolovat. Když je příliš suchý, pomůže prolití kompostu vodou. V případě přílišné vlhkosti je vhodné kompostér přesunout na místo, kde je více chráněn před deštěm.

Chce to čas

Kompost samozřejmě zakládáte kvůli využití na zahrádce, ale rozhodně jeho použití neuspěchejte. Kompost potřebuje na vyzrání asi 7-12 měsíců. Tento proces lze sice urychlit pomocí urychlovačů, ale stejně je lepší si počkat. Jen tak využijete možnosti kompostu na maximum.

Přečtěte si také co patří a co nepatří na kompost.

J. H.