Přemýšleli jste, jak ještě pomoci životnímu prostředí a napadlo vás, že byste mohli ještě efektivněji třídit odpad? Chcete začít i s tříděním biodpadu, ale nevíte jak na to? Pak vám v dnešním článku poradíme.

Co je to biologický odpad?

Musíte si především ujasnit, co je to biologický odpad. Definice může vypadat hodně složitě, říká totiž, že biologický odpad je schopen aerobního nebo anaerobního rozkladu. Nehledejte pod tím nic složitého. Jedná se prostě o organické zbytky, jako jsou potraviny, odpad ze zeleně, papír, ale také například textil z přírodních vláken.

Když nemám zahradu, netřídím

Často se můžete setkat s tvrzením, že nemůžete třídit bioodpad, když nemáte zahrádku. To je ovšem velký omyl. Třídit biodpad můžete totiž například i v panelákovém bytě. Na trhu je celá řada kompostovacích jednotek, které vám z vašeho organického odpadu vytvoří velmi kvalitní hnojivo pro vaše pokojovky. Nemusíte se přitom bát zápachu. Do kompostovací jednotky se totiž přidává speciální směs, která jednak urychluje proces rozkladu a přeměny hmoty tím, že podpoří mikrobiologickou činnost, ale také navíc zabraňuje zápachu.

Kam s ním?

Dalším ze způsobů, jak se zbavit organického odpadu, je domluvit se s někým, kdo zahrádku vlastní a jednou za týden mu váš bioodpad přivést. Můžete se tak domluvit i na možné kompenzaci například v podobě určitého podílu z úrody.

V řadě měst a obcí v České republice je navíc možné využít k třídění biodopadu i veřejně dostupné nádoby. Ty jsou rozmístěny po určitých místech ve městě a sváženy většinou do městských kompostáren. Zde je z bioodpadu vytvořen kompost, který je pak buď bezplatně, nebo pouze za minimální poplatek distribuován zpět mezi zájemce z řad občanů.

Nezapomínejte, že do biologického dopadu určitě nepatří uhynulá zvířata, materiál, který přišel do styku s nebezpečnými látkami a velmi silně mastné potraviny. Tedy hurá do toho.

 

J. H.