Já chci, já chci, já chci. Stále jen něco sbírat, lovit, nakupovat. V určitém okamžiku však naše přetékající skříně, garáže, pokoje a vyčerpané finance řeknou stop.

Tím, že omezíme nákupy, ušetříme nejen naše finance, ale také snížíme množství odpadu. Ti co méně spotřebovávají i méně znečišťují.

Stále můžete mít, co chcete, ale je lepší držet impulzivní nakupování pod kontrolou. K tomu vám pomůže jednoduchá věc. Vytváření nákupního seznamu nebo seznamu přání.

  1. K vytvoření seznamu je ideální využít funkce „poznámky“ ve vašem mobilním zařízení. Pokud máte raději seznam v papírové podobě, vytvořte si ho na kousek papíru a ten uložte v peněžence.
  2. Když dostanete chuť něco koupit, zeptejte se sami sebe, jestli to potřebujete a jestli to opravdu chcete. Jinými slovy ujasněte si, jestli vaše přežití a opravdový pocit štěstí záleží na pořízení dané věci.
       
  3. Udělejte si také malý průzkum, zda-li nemůžete výrobek koupit někde jinde levněji. K tomuto účelu využijte internet. Jeto skvělý nástroj pro srovnávání cen.
  4. Pokud nějakou věc nepotřebujete, ale pouze chcete. Nekupujte ji ihned, ale dejte ji do seznamu.
  5. Jak seznam poroste, kontrolujte ho a odstraňujte položky, po kterých již netoužíte. Čas z nich totiž udělal věci, bez kterých se váš život obejde.
  6. Některé věci také mají alternativní způsoby jak je získat. Například knihy si můžete půjčit v knihovně nebo získat online. DVD filmy si lze také půjčit. Ptejte se svých známých. Možná právě někdo z nich si koupil nový notebook a budou nadšeni, když se starý využije pro vaše děti.
  7. Použijte svoji kreativitu pro získání toho, co chcete tím, že použijete věci, které už máte doma. Potřebujete například nové oblečení na svatbu? Nekupujte nové. Zkuste využít a kombinovat to, které máte doma.

Zdroj: http://green.yahoo.com/blog/ecomii_healthy_living/119use-wish-list-to-save-money-and-reduce-waste.html

Přeložil: J. H.