Začal podzim a to znamená, že se topná sezóna se blíží mílovými kroky. Samozřejmě má své výhody, v bytě máme teplo a vyprané prádlo lépe schne, ale topení s sebou nese i různá úskalí, jako jsou třeba orosená okna.

Kdo včas kapičky neotře, zadělává si na problém s plísněmi či vzdouvající se plovoucí podlahou. Okno za to ale ve většině případů nemůže (naopak je to známkou toho, že okan dobře těsní), problém totiž spočívá spíše ve špatném větrání.

Proč se okna rosí?

Vzduch kolem nás obsahuje vodu ve formě vodní páry, jejíž množství se mění v závislosti na teplotě a tlaku vzduchu. Čím je vzduch teplejší tím více vodní páry v sobě udrží než dojde k jeho úplnému nasycení. Jakmile překročí obsah vodní páry ve vzduchu tuto hladinu dochází ke změně vodní páry na kapičky, které vnímáme jako mlhu nebo rosu.

Během dne je v bytě vyšší teplota vzduchu a vyšší obsah vlhkosti ve vzduchu. Přes noc v důsledku klesající venkovní teploty a současně klesající teploty vzduchu v blízkosti oken dochází k významnějšímu ochlazování oken. Tím dochází k poklesu teploty vzduchu a vysrážení přebytečné vlhkosti nashromážděné během dne a vyprodukované námi během spánku chladnějším povrchu okna. Venkovní vzduch je ovšem mnohem chladnější, obsahuje daleko méně vody, a proto je nezbytné zajistit pravidelnou výměnu vzduchu. Jedině tak zajistíme odvod vlhkosti z interiéru.

Rosení vzniká tehdy, když se teplý a vlhký vzduch střetne s chladnějším povrchem.

Aby se okna nerosila

  • Zajistit správné a pravidelné větrání všech místností a hlavně ložnic.
  • Nejúčinnější je nárazové větrání otevřením okna dokořán. Alespoň 4krát denně po dobu 5 minut. Za tuto dobu nedojde k ochlazení nábytku nebo stěn, ale pouze k výměně vzduchu.
  • Máte-li digestoř, používejte ji a při vaření, zavírejte dveře do jiných místností. Prádlo sušte v nejméně používaných a dobře větratelných místnostech.
  • Rostliny jsou k životu potřebné, vhodné jsou zejména v bytech kuřáků. Jen pamatujte, že jsou zároveň zdrojem vlhkosti a když je jich příliš, vnitřnímu klima to moc neprospěje.
  • Během koupání a sprchování, mějte zavřené dveře a poté koupelnu důkladně vyvětrejte. Pokud nemáte okno, zvažte pořízení ventilátoru.
  • Topná tělesa musí být umístěna pod okny, aby docházelo k přirozené cirkulaci.
  • Máte-li nainstalovány vnitřní žaluzie, vytahujte je v chladných dnech nahoru. Omezují proud vzduchu a mohou mezi nimi a oknem vznikat vzduchové kapsy.
  • Ideální je udržovat relativní vlhkost mezi 45-60 %, při měření může být nápomocen vlhkoměr, a optimální pokojovou teplotu 21°C, v ložnici pak 18 °C.
  • Chceme-li mít v bytě dostatek vzduchu a přitom neplýtvat energií, je možným řešením tzv. řízené větrání pomocí rekuperační jednotky.

S.Š.