Uvažujete o novém bydlení? Je vaším snem vlastní rodinný dům? Jedním z faktorů, který jistě hraje významnou roli při rozhodování o tom, jaký typ domu zvolit, bude i rychlost výstavby.

Ostatně kdo by nechtěl bydlet v novém co nejdříve? V mnoha případech hraje roli třeba i to, že rodina čeká přírůstek a ve stávajícím bytě již prostě dostatek místa pro pohodlný život celé rodiny není. Představa, že od chvíle rozhodnutí o pořízení nového domu k nastěhování uplyne třeba několik let, se snadno může stát noční můrou.

V případě, že se rozhodnete pro dřevostavbu, můžete celý proces výstavby nového bydlení výrazně urychlit. Podívejte se například na stránky firmy Okal, která je specialistou právě na dřevostavby. Na webu se můžete podívat na postup stavby domu včetně fotografií.

Stavební četa se do práce pustí v ranních hodinách, kdy nejprve dojde na vztyčení stěn. Jednotlivé díly dopravené na stavbu jsou očíslovány a po vybalení je zkušený tým za pomoci jeřábu začne usazovat přesně na místo, které je pro ně určeno ve stavební dokumentaci. Následuje usazení stropů a patra, konstrukci domu pak završí krokve stažené vaznicemi, na něž jsou osazovány další části krovu. Ještě před tím, než dostanete chuť zajít si na oběd tak stojí jak obvodové, tak vnitřní stěny. Během několika dalších hodin jsou usazené i stropy a krovy se pokryjí střešní fólií.

Druhý den přijde na řadu položení střešní krytiny a pracuje se na vnitřních úpravách. Váš dům stojí, zbývají jen dokončovací práce.

Další výhodou nízkoenergetických dřevostaveb jsou úspory za vytápění. Dřevo vytváří v domě příjemné klima, v kombinaci s kvalitním izolačním materiálem přitom těsní

lépe než např. beton nebo kámen.

Již zmiňována forma Okal má za sebou více než 85 000 domů postavených v zemích západní Evropy. Má proto dostatek zkušeností a v projektech domů je myšleno na každý detail, který ovšem následně ovlivňuje kvalitu života v domě. Příkladem může být použití vysoce kvalitních plastových nebo hliníkových oken s trojsklem a šestikomorovým rámem. Takzvaný Ug koeficient (koeficient prostupu tepla) je u nich pouhých 0,7 W/( m²K). Samozřejmostí je i montáž předokenních žaluzií.

Pokud se dnes večer rozhodnete pro nový dům, za dva dny pochopitelně stát nebude. Vyřešení administrativních a dalších formálních nároků spojených se stavbou domu stejně jako vyhledání vhodného pozemku bude trvat nějaký čas. Pokud se ale rozhodnete pro dřevostavbu, můžete výrazně zkrátit dobu potřebnou pro stavbu samotného domu. A to velmi výrazným způsobem.