Rozhodli jste se vybrat si dům z katalogu? Zdaleka to neznamená, že budete muset slevit ze svých představ.

Už dávno neplatí, že typové domy jsou unifikované. Projektů je tolik, že si můžete vybrat mezi všemi styly, zvolit si technologii stavby, konstrukci střechy… Koupě katalogového projektu už neznamená, že budete mít skoro stejný dům, jako každý desátý soused.

Katalogový dům je relativně levný – to proto, že na ceně projektu se virtuálně podílíte s ostatními stavebníky, kteří se pro něj také rozhodli, a také proto, že realizační společnosti stavební materiál nakupují skutečně ve velkém, a tak se dostanou na nižší ceny než malé stavební firmy.

Nejdříve si musíme nad stránkami katalogů ujasnit, jaká dispozice nám vyhovuje, jak velký dům požadujeme, jaké bude rozdělení jeho místností. Důležité je také to, jestli dáváme přednost dispozičně otevřené stavbě, nebo spíše menším místnostem. Samozřejmě bude vodítkem i počet podlaží a případné podsklepení stavby. Tyto úvahy vycházejí zejména z toho, kolik lidí bude dům trvale i přechodně obývat a jak velký pozemek máte k dispozici, respektive jak velkou plochu zahrady chcete zachovat.

Většina stavebních firem pravidelně vydává a aktualizuje nabídku svých projektů. Jsou to firmy malé, nabízející třeba tři základní projekty s možnými modifikacemi, i společnosti obří, disponující stovkami projektů. Nezbývá než listovat.

Až si vyberete stavbu, která odpovídá vašim představám, nastane fáze diskuze s dodavatelem. Měl by vám nabídnout návštěvu ve „vzorovém domě“, což je stavba, kterou za účelem živé ukázky své nabídky firma postavila. Tak získáte přesnější představu než nahlížením do plánů a vizualizací.

Předmětem diskuze se zástupci realizační firmy budou také případné změny oproti vybranému projektu. Můžete změnit prakticky cokoli, ale na místě je opatrnost, protože všechny změny nejsou zadarmo. V případě, že budete požadovat velké množství úprav, může se stavba typového domu prodražit na úroveň stavby individuální, což by postrádalo smysl.

S dodavatelem většinou nejdříve podepíšete takzvanou smlouvu o smlouvě budoucí, obdobu objednávky, kde bude přesně definováno, co a za kolik požadujete a k čemu se vy i dodavatelská firma zavazujete, včetně dojednaných změn v projektu a načasování stavby.

Standardně by měla cena katalogového domu zahrnovat veškeré základní stavební komponenty, včetně povrchových úprav interiéru, vybavení koupelny a kuchyně, ale také například napojení na inženýrské sítě. Výčet prací a prvků, ale i přesná specifikace použitých materiálů a výrobků by měly být součástí smluvních ujednání.

Dispoziční změny musíme dohodnout s dodavatelem stavby předem a je možné, že nebudou zadarmo.

Než se rozhodnete pro konkrétní dům, snažte se získat co nejvíce informací. Většinu z nich je schopen poskytnou sám dodavatel.

Mezi důležitá fakta patří například energetická náročnost stavby, při současných technologiích jsou značné rozdíly a možná právě tato skutečnost váš výběr určí.

Vzhledem k tomu, že se ve většině případů jedná o investici na celý život, zjistěte si, nakolik je stavba flexibilní. Dá se předpokládat, že se požadavky rodiny budou měnit, dům by měl být schopen se přizpůsobit; ať už jde o například o nadstavbu, nebo o dispoziční změny.

U etablovaných společností není problém, aby vám poradily také z možnostmi financování stavby.

Zkušenosti jsou nenahraditelné, a tak se pokuste navštívit podobnou stavbu od stejného dodavatele a poptejte se, jak byli spokojeni s realizací stavby a jaké mají připomínky k jejímu užívání.