Nedílnou součástí péče o dům je čistění střechy, kterou může ohrožovat především tvorba mechů. K jejich efektivní likvidaci je dnes ovšem možné použít kvalitní přípravky i vysokotlaké čističe.

Čištění střech je nezbytné

Na střechách se tvoří především mech, a to hlavně v místech, kam příliš nedopadají sluneční paprsky a panuje zde vyšší vlhkost. Zejména je ale nutné upozornit, že tato výtrusná rostlina může narušovat střešní krytinu, zadržovat vodu, případně ucpat okapové žlaby. Likvidaci mechu na střeše lze obstarat za pomoci odborné firmy, ale vyzkoušet to můžete i sami. Budete k tomu nicméně potřebovat náležíte vybavení, a to především účinné přípravy anebo vysokotlaký čistič (tzv. wapku).

Přípravek na odstranění mechu ze střechy

V současné době si je možné pořídit různé fungicidní prostředky (REX-AM, PREVENT AM nebo WRA 80 SMK), které obecně patří mezi nejúčinnější přípravky na odstranění mechu ze střechy. Zároveň přitom pomáhají i s odstraněním řas, plísní, lišejníků či hub, a to nejen ze střech, ale také fasád, soklů, dlažeb, chodníků nebo teras. Některé přitom hydrofobizují povrch (odpuzují vodu) a chrání ho před další tvorbou organických nečistot, takže působí jako účinná prevence. Přípravek na odstranění mechu ze střechy přitom obvykle seženete pouze za několik set korun.

Čištění střechy wapkou

Pokud se chcete čištění střechy vrhnout pěkně postaru, můžete k odstranění mechu a dalších organických nečistot použít špachtli, kartáč a smeták, případně zahradní hadici. Aktuálně jsou ovšem běžně k dispozici různé vysokotlaké čističe. Čištění střechy wapkou je velmi efektivní, neboť voda s její pomocí proudí natolik rychle a prudce, že mech ihned mizí a povrch je opět čistý. A musíme dodat, že čištění střechy wapkou je zároveň dosti jednoduché. Stačí čistič zapojit do zásuvky a napojit na přívod vody.