Káva by měla mít sametovou, kořeněnou a plnou chuť. Hořkost a kyselost udržovat v rovnováze. Kafe nese korunku za jemnou pěnu, která mívá načervenalé až oříškově hnědé pruhy. Espresso je kutovní káva. Jeho vůně připomíná vůni květin, ovoce, toasty a čokoládu. Přesto není každé espresso prožitkem. V testu bylo hodnoceno 30 espress a test.de se soustředil na nejlepší zrna, prášek a polštářky.

30 vteřit na jeden šálek

Sedm gramů jemně namleté kávy zalít 90 stupňovou vodou. Celý postup trvá pouze 30 vteřin. Pokud kávu zalijete příliž teplou vodou, dostane káva dřevitou chuť a espreso pak chutná spáleně. Takto popisují kávovi experti recept na dobré espresso. Zvláštní smíchání zrn a jejich speciální pražení se stará o typickou chuť této kávy. Nadace Stiftung Warentest testovala 30 druhů kávy espresso.

Vítěz testu ze severní Itálie

Nejlepší espresso dělá Illy. Ať už celá zrnka, kávové polštářky anebo prášek, jsou vždy tou nejlepší volbou.  Vítězem testu se stala káva illy Espresso caffe macinato. Namletá zrnka vytvářejí perfektní pěnu a příchuť. Tato kvalita má však svou cenu. Illy káva byla v testu tou nejdražší. 500g stojí necelých 500 Kč. Dobře dopadla káva v obchodech Penny. Cena za 500g se pohybuje okolo 150 Kč.

Delší pražení

Espresso a káva se vyrábí ze stejných zrn. Pro espresso jsou zrnka pražená déle. Tímto se ztratí kyselost. Italové dávají často přednost delšímu pražení pro silnou káu. Středně pražené espresso proto bude slabší.  Vítěz v testu nabízí obě varianty. Němečtí výrobci tradiční pražené kávy Tchibo a Jacobs o tom nejsou přesvědčeni. Polštářky espresso obou velikánů v branži nesjou typickým espresem. Tchibo myslí na průměrné filtrované espresso a u espresso gusto originale myslí také na kvalitní zrna.

Zeleninový vývar bez pěny

Znalci připravují kávu zásadně z čerstvě namletých kávových zrn. Plné automaty v sobě mají mlýnky již zakomponované. Důvodem je to, že předem namletá káva ztratí velmi rychle své aroma. Kyselost je v kávě totiž opravdovou zlobou. Mimo jiné musí být automatické kávovary permanentně v chodu. Jen tak má stroj, šálek a káva správnou teplotu.  Pro koho je tato příprava náročná, měl nejraději chodit do kaváren. Instantí prášek není žádnou kvalitní alternativou. Testeři zkoušeli instantí kávu Jacobs, Nescaafé a Poccino. Tyto kávy připomínají zeleninový vývar a zcela u nich chybí pěna, což velmi ovlivnilo jejich úsudek.

Čerstvost. Vždy používejte jen čerstvou vodu, nikoli minerální vody, které obsahují oxid uhličitý. Espresso chutná nejlépe z čerstvě namletých zrn nebo v nově otevřeném balení.

Zkoušejte. Vyzkoušejte různé druhy káv. Experimentujte se stupněm namletí a s množstvím vody, do doby, dokud nenajtete tu nejlepší směs pro vás. V zásadě platí, že kvalitní kávovar řipraví dobré espresso i z levné kávy. Naopk platí, že špatný espressovač nevyčaruje ani z nejjemnějších zrn ušlechtilý nápoj.

Dobře extrahovaná. Dobré espresso má mít sametovou, kořeněnou a plnou chuť. Hořkost a kyselost je udržována v rovnováze. Káva mívá načervenalé až oříškově hnědé pruhy. Jeho vůně připomíná vůni květin, ovoce, toasty a čokoládu. Jedna lžička cukru nejprve zůstává ležet na pěně. Pěna musí tvořit pevnou a uzavřenou deku. Jen tak se krystalky cukru propadnou postupně.

Pře-extrahovaná. Chutná espresso příliž silně a hořce? Lze to poznat i tak, že je pěna hodně tmavá, především na okraji. Objevují se na ní také bublinky a bílé fleky. Možnou příčinou je to, že je káva namleta příliš jemně, je přidáno příliš kávy, nebo je káva zalitá vodu přes 92°C.

Pod-extrahovaná. Chutná espresso slabě a vodově? Pak se při vaření málo extrahovala. Dalšími znaky je to, že je pěna světlá, nese bublinky a není stálá, jeho aroma je slabé a nepravidelné.Možnou příčinou je málo namletá káva, nedostatečně nalisovány. Voda byla málo teplá a sice měla pod 88°C.

Šálky. Klasické šálky na espresso jsou z bílé keramiky, bez vnitřní dekorace. Standartní velikost je 50 mililitrů. Šálky by měly bý naplněny pouze do poloviny.

Kofein. Šálek kávy má obsahovat 50-60 miligramů kofeinu.

Chladno. Skladujete dózu s kávou v suchu a chladnu. Nejlépe v lednici a to v místech, kde se uchovává zelenina.

Kapučíno. Klasické kapučíno se skládá z espress, mléčné pěny a z párou vyhřátého mléka. Přísady kombinujte rovnými díly.

Mléčná pěna. Používejte studené mléko z lednice a ušlehejte ho ve vysoké konvici z oceli. Nízkotučné mléko se zpění nejsnadněji.