V pokračování článku si povíme něco o samotné jízdě na kole v městském prostředí.

Také si v krátkosti uvedeme některé předpisy, které je dobré při jízdě městem znát.

Pokud jde o nástrahy, které na cyklisty v městském prostředí čekají, řada z nich je obdobná jako mimo města, jiná však na uživatele kol čekají pouze v městském provozu.

 

 1. Sníh a námraza. Hrozí nejen při pohybu městem. Na podzim a v zimě s námrazou musíte počítat vždy, a to i když není patrná. Velmi často dochází ke střídání míst s námrazou a bez ní. Sníh je velmi zrádný. Kolo se při jízdě ve sněhu velmi špatně ovládá a pod ním může být schována řada dalších nebezpečí – výtluky a díry, kanálové vpusti, tramvajové koleje… Raději jeďte pomaleji a na jízdu se maximálně soustřeďte. Také bedlivě sledujte provoz kolem sebe, protože to nebude klouzat pouze vám, ale také chodcům a automobilistům.
 2. Výtluky, výmoly, díry. Narazíte na ně nejen ve městě, ale samozřejmě i mimo něj. Je vždy lepší je objet, zvláště pokud jsou hluboké. Při objíždění dávejte pozor na provoz kolem sebe a nezapomeňte ukázat změnu směru. U výmolu, které nejsou hluboké a je možné je bezpečně přejet, vždy alespoň zpomalte a zdvihnete se ze sedla.
 3. Kanálové vpusti a další poklopy. Poklopy, které jsou bez otvorů, můžete přejet. Otvory, které jsou perforované raději objeďte. Platí při tom stejná pravidla jako při objíždění výmolů.
 4. Kaluže. Nikdy nemůžete vědět, zda-li kaluž neskrývá jinou překážku. Zvláště hluboké kaluže mohou být ve skutečnosti zatopené výmoly. Snažte se je tedy vždy objet. Opět pamatujte na ostatní účastníky silničního provozu kolem vás.
 5. Tramvajové a železniční koleje. Ve městech s tramvajovou dopravou se s nimi budete setkávat velmi často. Nepředstavují výraznější nebezpečí, pokud je budete přejíždět kolmo a zvláště máte-li tlusté pláště. V opačném případě vám hrozí, že do nich zajede a může dojít k velmi nepříjemnému pádu. Také nezapomeňte, že tramvaj je velmi těžké vozidlo z brzdnou dráhou v desítkách metrů. Proto se tramvajím raději nepleťte do cesty.
 6. Zastávky veřejné dopravy. Je-li to možné vyhněte se jim. Určitě to sami znáte. Čekáte na dopravní prostředek a jen málokdy koukáte kolem sebe. Může se stát, že vám nepozorný chodec vejde do cesty. Pokud zrovna k zastávce přijíždí dopravní prostředek a cestující vystupují a nastupují, počkejte až ruch utichne a poté teprve pokračujte v jízdě. Pamatujte, že i když jste na cyklostesce, nesmíte chodce ohrozit. Zvláště pozor na děti, které si čekání na zastávkách krátí běháním a jiným dováděním.
 7. Zaparkované automobily. Hrozí nebezpečí, že nějaký automobil nečekaně vyjede z řady. Pokud jsou auta zaparkovaná podélně, může se stát, že se náhle otevřou dveře od auta a dojde k nepříjemné situaci.
 8. Výjezdy, podchody a vstupy či výstupy z budov. Může se jednat o výjezd z garáže, vstupní dveře domu, ze kterých může náhle vyjít chodec, vyběhnout dítě nebo pes. Vždy raději jezděte co nejdále od takovýchto objektů.

Jak je patrné z výše uvedeného, při pohybu městem na cyklistu čeká řada nástrah. Zapeklitá je však také samotná jízda spolu s automobily. Zde je několik rad, které je vhodné na cestě dodržet, abyste se vyhnuli střetu s motoristou.

 • Jezděte vždy po pravé straně vozovky. Dle momentální situace (např. zaparkovaná auta) však dodržujte bezpečný odstup.
 • Pamatujte, že motoristé vás budou předjíždět zleva. Chovejte se podle toho.
 • V případech, že je vozovka zúžená se raději pohybujte středem jízdní dráhy. Předejde tak nebezpečným pokusům, kdy se vás řidiči budou pokoušet předjet v zúženém prostoru a může dojít k nebezpečné situaci.
 • Při pohybu po úzké vozovce, na které jsou kolejnice, které jsou blízko pravému okraji vozovky, raději jeďte mezi těmito kolejnicemi.
 • V některých situacích je lepší pustit motoristu před sebe, než pokračovat v jízdě s autem těsně za zády. V takovém případě zajeďte k okraji vozovky, zastavte, otočte se na motoristu a dejte mu znamení, že může před vás.
 • Pomalu jedoucí auta či stojící vozy můžete jako cyklista předjíždět zprava. Musíte však dbát zvýšené opatrnosti. Pozor dejte zejména na náhle vybočující auta.
 • Jestliže vozovka není dostatečně široká k bezpečnému předjetí vozů před vámi. Zůstaňte stát uprostřed vozovky.

J. H.