Na trhu je řada výrobků, které se pyšní různým označením ekologický výrobek. Často se však jedná pouze o marketingový tah. Opravdové ekologické výrobky a služby jsou pouze ty, které prošly patřičnou certifikací, a bylo jim umožněno používat patřičné označení. Že se v těchto značkách ztrácíte? Nevadí.

V dnešním článku vám jednotlivé značky představíme.

 

Pojďme se podívat na asi nejrozšířenější značku, kterou je označení pro Ekologicky šetrný výrobek. Jedná se o národní značku a uděluje ji Ministerstvo životního prostředí. Toto označení můžete najít na barvách, drogerii, papíru, nábytku a mnoha dalších výrobcích. Kromě označení Ekologicky šetrný výrobek uděluje Ministerstvo životního prostředí označení Ekologicky šetrná služba. Získat ho můžou školy, kempy, kancelářské a administrativní služby.

 

Kromě výše uvedené značky se na našem trhu můžete setkat i s oficiální ekoznačkou Evropské unie. Setkat se s ní můžete hlavně na textilních výrobcích a pracích prášcích.

 

Na potravinách se pak nejčastěji setkáte s tzv. zebrou. Ta vyjadřuje, že výrobek byl vyroben v České republice a splnil kritéria některé z certifikačních agentur, které udělují označení Biopotraviny, produkt ekologického zemědělství.

Druhou možností, kterou na potravinách můžete nalézt je list s hvězdičkami na zeleném pozadí. Jedná se o značku, kterou používá pro označení biopotravin Evropská unie.

 

V ČR se však můžete setkat i národními značkami jiných z zemí. Pokud si nebudete jisti, můžete se podívat například na stránky www1.cenia.cz, kde získáte informace o značení ekologických výrobků jinými státy.

 

J. H.