Každý, kdo se rozhodl žít v souladu s eko zásadami, a promítnout je co nejvíce do svého života, dříve či později skončí u myšlenek na úpravu domu nebo bytu. Jednou možností je vzít si hypotéku na stavbu nemovitosti, a pořídit si třeba vysněný pasivní či soběstačný dům.

Takový dům se sám díky přírodním energetickým zdrojům stará o vytápění, proudění vzduchu, automatizované je zpracování odpadů, a ani dešťová voda nepřijde vniveč. Obvykle se z ní stává užitková voda v domácnosti.

Další možností je vzít si hypotéku na rekonstrukce. Toto řešení volíme nejčastěji, pokud nám dotyčné místo pobytu vyhovuje a neplánujeme stěhovat. Pak se vyplatí zainvestovat rozumně do oprav či modernizace, tak, aby se nám v naší nemovitosti příjemně bydlelo a odpovídala i naší ekologické filozofii.

Rekonstrukce bytu či domu v eko-stylu obvykle začíná okenicemi. Pokračuje se vytápěním, které z hlediska ekologie často bývá palčivou otázkou nejen pro nás ale i pro naše nejbližší okolí. Řešíme ale často i podlahy, u kterých většinou platí, že čím přírodnější materiál, tím dražší. Pokud to s eko-stylem tedy myslíme vážně, bez hypotéky se skutečně většinou neobejdeme.

To, jaké by byly podmínky hypotéky, zda máme dostatečný příjem na splátky, a na jak dlouho by bylo možné splátky hypotéky rozdělit, prozradí hypoteční kalkulačka. Také z ní zjistíme více o možnostech fixace, a také kolika procentní částku můžeme maximálně žádat oproti hodnotě zastavované nemovitosti.

Hypoteční úvěr představuje jeden z nejlevnějších typů úvěrů vůbec, vyznačuje se nízkými úrokovými sazbami a naopak dlouhou, respektive velmi dlouhou délkou splatnosti.