Chcete-li zjistit energetickou náročnost nemovitosti, kterou se chystáte koupit, nebo pronajmout, nemáte jinou možnost, než věřit informacím prodávajícího, případně pronajímatele. Někteří to řeší vyžádáním faktur za energie. Od 1. ledna 2013 vám bude muset prodávající, nebo pronajímatel předložit Průkaz energetické náročnosti budovy. Tento Průkaz je koncipován podobně jako štítky pro elektrospotřebiče.

Ihned tedy poznáte, jak je daná nemovitost energeticky náročná a kolik zaplatíte za energie. Zabrání se tak situaci, kdy levný pronájem může být nakonec velmi drahý, protože nájemce platí vysoké účty za energie.

Dnes už je jasné, že budovy budou muset být označeny i energetickým štítkem. Nakonec, nejedná se o žádnou novinku.

Od roku 2009 musí mít tyto štítky všechny novostavby. Co se však změní, je to, že od 1. ledna 2013 budou muset být takto označeny i starší budovy, které bude chtít jejich majitel prodat. Od roku 2016 bude totéž platit i při pronájmu domu, či bytu.

Cena

Cena se bude v případě rodinných domů pohybovat v řádech tisíců korun, pravděpodobně mezi třemi až sedmi tisíci korun. U bytového domu budou náklady vyšší. Cena může být i několik desítek tisíc korun. Pozor! Při provádění energetického auditu budovy je nezbytná stavební dokumentace.

Nemáte-li ji, budete si ji muset nechat vypracovat. To není levná záležitost. Cena vypracování dokumentace k rodinnému domu může stát i několik desítek tisíc korun. Prodej domu se tak může docela prodražit. Některé domy se mohou stát v důsledku špatného výsledku energetického auditu i neprodejnými. Audit může provést jen odborník schválený Ministerstvem průmyslu a obchodu. Budete-li prodávat dům bez certifikace, hrozí vám pokuta až padesát tisíc korun.

Co štítek prozradí

Na štítku bude vyznačena kategorie, do které dům patří. Dále bude uveden údaj, do jaké kategorie by dům náležel po rekonstrukci a po provedení energetických úsporných opatřeních. Co vás však asi bude nejvíce zajímat, je spotřeba energie k vytápění, chlazení, větrání, ohřevu vody a osvětlení.

Autor: J. H.

Foto: http://www.energeticke-prukazy.cz/energeticky-prukaz.php