Pro mnohé není novinkou, že celosvětové zásoby pitné vody se každoročně zmenšují, nicméně upřímně řečeno, pakliže otočíte kohoutkem a voda vám teče, příliš se o světové zásoby neobáváte.

Podíváme-li se však do nejvíce ohrožených oblastí (např. Afrika), zjistíme, že méně než polovina africké populace má přístup k pitné vodě. Proto je velmi důležité mít metodu, díky které by bylo možné vodu užitkovou změnit na vodu pitnou.

Takové metody již existují, nicméně jsou ekonomicky nákladné. Afrika je zemí rozlehlou, ovšem ekonomicky stále ještě tápající, proto podmínkou je obecná použitelnost a ekonomická nenáročnost.

A právě taková je metoda SODIS (v originále Solar water desinfection). Tato metoda je velmi jednoduchá a přitom poměrně účinná. Vychází ze znalostí účinků UV záření na vodu, kde po dané době zahubí jakékoliv bakterie přítomné ve vodě.

Co je k tomu třeba? Užitkovou vodu, běžně prodávané (průhledné, čisté a málo používané) PET lahve a dostatek slunečního záření. Naplňte láhve vodou, zavíčkujte, nechte na přímém slunci minimálně 6 hodin (v případě zataženého nebe až 2 dny!), a poté je možné vodu konzumovat přímo z lahve.

A výsledek? Snížení výskytu průjmových onemocnění o 30-80%.

Metoda je to tak jednoduchá a účinná, že ji vzala za svou i WHO (Mezinárodní zdravotní organizace), projekty se SODIS se rozběhly v mnoha zemích a brožurky s přesným návodem vyšly v desítkách jazyků. Držme tedy palce, ať se dále rozšíří.

Smokey