Časopis TEST varuje před možným nebezpečím u automatické pračky Candy GO 1460 D. Při testech prováděných partnerskou organizací Občanského sdružení spotřebitelů TEST v Německu došlo k roztržení bubnu pračky. Úlomky odlétly až do vzdálenosti 3 metrů od testovaného výrobku.

Nebezpečný model pračky byl odhalen při zátěžových zkouškách simulujících dlouhodobý provoz pračky prováděných německou spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest. K roztržení bubnu došlo u dvou testovaných kusů pračky Candy GO 1460 D; u prvního kusu po 752 pracích cyklech, což zhruba odpovídá pětiletému provozu pračky, u druhého po 1328 cyklech, tedy přibližně po devítiletém až desetiletém provozu. U obou testovaných kusů pračky při rychlosti odstřeďování 1400 otáček za minutu povolily svary na bubnu. Porušený buben prorazil vanu a plášť pračky.  Úlomky poškozených částí vystřelily z pračky až do vzdálenosti 3 metrů.

Německé zastoupení společnosti Candy vyhodnotilo riziko jako nízké. Testované pračky údajně pocházely z malé série. I přesto byli němečtí majitelé zmíněného modelu vyzváni k dobrovolné prohlídce jejich přístrojů v odborném servisu.

„Vzhledem k tomu, že pračka Candy GO 1460 D se prodává i v České republice, vyzývá časopis TEST společnost Candy k zaujetí stanoviska a k provedení všech opatření, která předejdou možnému riziku spojenému s používáním tohoto přístroje,“ říká Václav Beneš, manažer testování časopisu TEST. Sdružení TEST varuje všechny majitele této pračky, aby ji pro jistotu nepoužívali do doby, než bude možné riziko u jejich konkrétního přístroje zcela vyloučeno.

Spotřebitelé, kteří vlastní pračku Candy GO 1460 D a u které se zmíněná vada dosud neprojevila, nemohou automaticky požadovat její výměnu či odstoupení od smlouvy. Časopis TEST doporučuje přesto pračku, je-li v zákonné záruční době, reklamovat a vyčkat na vyjádření záručního servisu. Pokud by se při servisní odborné prohlídce prokázala skrytá vada bubnu pračky, musí další postup spotřebitelé řešit s prodejcem, který ze zákona zodpovídá za vady výrobků. Pokud by vinou konstrukční či výrobní vady výrobku došlo ke škodě na zdraví či škodě na majetku přesahující 500 euro (do částky se nezapočítává cena výrobku), nastupuje vůči spotřebiteli zodpovědnost výrobce.

Zdrooj: Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST