Zvýšení energetické účinnosti je v současné době důležitější než kdy jindy. NRDC varuje, že globální oteplování a s tím související problematika vodních zdrojů se stává ústředním problémem.

Existují oblasti, kde zvýšení energetické účinnosti může zachraňovat životy.

Je snadné uvěřit, že se nás tyto problémy netýkají. Světová vodní rada upozorňuje, že 1,1 miliardy lidí na celém světě nemá přístup k pitné vodě.

Navíc jak stále roste populace, roste i poptávka po vodě. Očekává se také, že v roce 2014 bude až 36 státu v USA čelit nedostatku vody.

Nedostatek vody a s tím související špatné hygienické podmínky mohou vést ke zvýšení onemocnění. Taktéž zemědělství je závislé na dostatku vody, může tak dojít k omezení produkce potravin. Pokud voda v některých oblastech nebude k dispozici, může to vést až k válkám o vodu.

Jak se voda stává dražší, všichni můžeme hledat způsoby, jak ušetřit. To znamená, nejen myslet na to, kdy zapnout a vypnout kohoutek, ale přemýšlet o naší celkové spotřebě energie. Mezi nejběžnější výroby elektrické energie patří totiž vodní elektrárny.

Největší dopad na spotřebu energie a vody mají pračky a myčky na nádobí. Například průměrná myčka využije přibližně 4 litry na jeden mycí cyklus. Na webu TopTen USA byla uvedena zpráva o myčce, která na jeden cyklus použije pouze 1,6 litru vody.

To znamená, že pokud spustíte myčku jednou denně po dobu 7 dní, měli byste normálně spotřebovat 28 litrů. Pokud však využijete úspornou myčku, spotřebujete pouze 1,9 litrů vody. To je úspora o jednu třetinu.

Protože na výrobu elektrické energie je potřeba velké množství vody, tak šetřit vodu můžete i tak, že budete vypínat počítač a další spotřebiče. Pro další rady a informace o úsporných spotřebičích navštivte web TopTen USA.

Přeložil: J. H.

Zdroj: http://green.yahoo.com/blog/care2/474/waste-water-no-more.html