V české pohádce se říká, že sůl nad zlato, v australském Perthu namísto soli říkají, že nad zlato je voda. Na západním pobřeží totiž není dostatek vody a to přesto, že jí jsou obklopeni.

Přesto, že je Austrálie ekonomicky silná země, nemůže se zdaleka vyrovnat Saudské Arábii, Emirátům či Bahrajnu – tedy státům, které se také musely vypořádat s nedostatkem vody a využívají energeticky velice náročné desalinizační (odsolovací) jednotky.

Společnost Carnegie Wave Energy přišla na chytré řešení, které spojuje výrobu pitné vody a současně i energie pro celý desalinizační proces z obnovitelného zdroje, kterého mají dostatek – mořských vln. Využili patentované technologie CETO, která využívá tlaku pod hladinou unášených bójí k tlakování potrubí vodou, a jejího vytlačení až k turbínám na pevnině.

Proto aby byl takový projekt úspěšný je kromě vysoce kvalitního technicko zázemí, potřebuje i vhodné geografické podmínky. Ty našli na ostrůvku Garden Island, který proměnili ve velkou vodní elektrárnu a zároveň i v odsolovací zařízení využívající principu reverzní osmózy.

Většinu nákladů převzala společnost West Australia Water Corporation, která zařízení provozuje, ale na projektu se podílí i australská vláda, pro kterou je zajištění zásob pitné vody pro obyvatele prioritou, o čemž svědčí i investovaná částka 1,27 milionu australských dolarů.

Projekt je unikátní v tom, že prakticky nedisponuje vrty, ale nakládá jen s vodou získanou z desalinizačních zařízení. Takto získanou vodou zajišťuje polovinu vody pro celý Perth. A konzumenty přitom zvýšená spotřeba energie nestojí nic navíc.

M. M.