Včelařství v Čechách

vcela

Včelařství je jednou z nejstarších lidských činností, která se zabývá chovem včely medonosné a využitím produktů s ní spojených. Nejznámějším a nejoblíbenějším z těchto produktů je med. Medu existují v zásadě dva druhy: květový a medovicový. Med květový neboli nektarový už podle svého názvu napovídá, že pochází z nektaru rostlin.

Medovicový med, jinak také lesní, vzniká trochu složitějším způsobem. Mšice se v době rozmnožování živí mízou proudící pletivy rostlin a přebytečnou sladkou tekutinu, tzv. medovici, vyfiltrují a rozstřikují po okolí. Nasbíraná medovice je základem pro lesní med. Ať už jako spotřebitel preferujete kterýkoli z nich, vězte, že co do množství zdraví prospěšných látek se naprosto rovnají.

Mimo medu včely však také produkují pyl, včelí jed, propolis a mateří kašičku. Všechny tyto látky mají své využití, a to zejména při léčbě alergií. Pro vysoký obsah vitamínů, minerálů, stopových prvků a cenných bílkovin se přidávají do mnoha potravinových doplňků. Velmi podstatnou druhotnou a ekologicky nepostradatelnou činností je samozřejmě opylení rostlin.

V České republice podle Českého svazu včelařů (ČSV) v současné době provozuje včelařství jen něco málo přes 46 000 zaregistrovaných členů. Toto množství totiž představuje asi 98 % všech včelařů. Dlouhodobým problémem se u nás stává průměrný věk včelařů, který se v České republice odhaduje okolo 60 let a tato hranice má tendenci se neustále zvyšovat.

Navíc statistiky jasně potvrzují, že počet včelařů u nás rapidně klesá, od roku 1990 se jejich počet snížil o více než polovinu. Zásadním bodem ČSV v plánu na další roky tedy zůstává zvyšování odborné informovanosti a nábor nových členů z řad mládeže a předávání letitých zkušeností nastupující generaci.

ČSV má již nyní kalendář na rok 2012 nabitý výstavami, semináři a přednáškami a na všech těchto akcích je možnost načerpat inspiraci pro mladé nadšené včelaře. Mladá generace by mohla pojmout včelařství jako nevšední koníček, který je nejen užitečnější než hry na počítačích, ale také v mnohém obohacuje ducha a rozšiřuje obzory.

Hana Blahoutová

 

Komentáře

  • Včelařství je velice zajímavá činnost :) Zrovna tak přemýšlím, jestli jí mám dělat nebo ne. Myslím, že do toho půjdu

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení