Pohled na vyúčtování elektřiny dokáže nepříjemně překvapit. Získejte kontrolu nad spotřebou domácnosti a spočítejte si předem, kolik vás stojí provoz lednice, počítače, sušičky, televize, pečící trouby a dalších elektronických pomocníků. Vyplatí se to!

Zhasínat nestačí

Zbytečné plýtvání elektřinou patří v mnoha rodinách k důvodům častých neshod a konfliktů. Děti po sobě nezhasínají, topení jede na plný výkon a televize běží, i když v obývacím pokoji zrovna nikdo není. Šetrnost je určitě na místě, nicméně zkušenosti českých domácností jsou důkazem toho, že více než poctivé zhasínání při odchodu z místnosti hraje roli stáří spotřebičů, výběr dodavatele a dlouhodobá snaha spotřebu snížit. Jinými slovy pár minut svícení navíc na vyúčtování nepoznáte. To už však nelze říct o téměř každodenním provozu staré pračky či výkonné PC sestavy.

Podívejte se na příkon

Odpověď na otázku, kam až se za rok může vyšplhat vaše spotřeba elektřiny, je dobré znát s předstihem. Podívejte se na informační štítky u všech připojených elektrospotřebičů. Najdete na nich číselný údaj o příkonu ve Wattech (W). Příkon vyjadřuje, kolik Wattů spotřeba přístroj za hodinu provozu. Úsporná zářivka, které je ekvivalentem klasické 60 W žárovky, má zpravidla příkon kolem 15 W.  Víte, jak jsou na tom další přístroje?

Pro snadnější orientaci slouží energetický štítek. Štítky musí mít povinně například pračky, myčky, televizory, vysavače či bojlery. Energetická třída spotřebiče A+++ je určena pro nejúspornější spotřebiče, G označuje nejméně úsporné spotřebiče. V rámci štítku je uvedena také odhadovaná roční spotřeba elektřiny v kWh. Díky tomuto údaji si snadno spočítáte, na kolik vás provoz vyjde.

Jaký spotřebič je žroutem elektřiny?

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti se v současné době pohybuje kolem 3,8 Kč za kWh. Důležitost energetické třídy nejlépe dosvědčuje ukázkový výpočet ceny za rok provozu u tří kombinovaných lednic s mrazákem.

  • Lednice energetické třída A+++ spotřebuje za rok 165 kWh, provoz za rok orientačně stojí 627 Kč
  • Lednice energetické třída A spotřebuje za rok 310 kWh, provoz za rok orientačně stojí 1 178 Kč
  • Lednice energetické třída B spotřebuje za rok 440 kWh, provoz za rok orientačně stojí 1 672 Kč

Rozdíl mezi nejúspornější lednicí a modelem třídy B je více než 1 000 Kč za rok! To rozhodně není zanedbatelná částka a podobných výsledků byste se dopočítali i u dalších elektrospotřebičů.

Cesta k sympatickému vyúčtování

S rostoucím počtem elektrospotřebičů má smysl hlídat nejen spotřebu, ale i cenu za kWh. Už jen malý rozdíl dokáže vyčarovat na vyúčtování velkou úsporu. Změna dodavatele je rychlou cestou k výhodnějším cenám. Samotný proces změny je maximálně jednoduchý a nemusíte z něj mít obavy. Stačí udělat první krok a během chvilky dostanete stejné služby za méně peněz. To vše bez investice do nového vybavení a složitého hledání.