Komu se stýská po velkolepých květech, barvách a vůních na zahradě a kouzlo zimní jinovatky na něj nepůsobí – tomu nezbývá, než se za bujnou vegetací vypravit. Například do botanické zahrady.

Botanické zahrady mají velkou tradici. Jedná se o uměle vysázenou zahradu, ve které se pěstují rostliny – pro potěchu návštěvníků, výzkum i studium. Hlavním úkolem je ale ochrana genofondu rostlin.

V zahradě obvykle nechybí známé místní rostliny, ať již plané či vyšlechtěné. Nalezneme tu ale i množství cizokrajných botanických zázraků z různých míst zeměkoule. V rozsahu několika metrů se nám tak může tajit dech nad tropickými květy z Afriky, abychom se o kousek dál ponořili do tropů Jižní Ameriky.

Botanických zahrad je v České republice celá řada, například v Plzni, Ostravě, Olomouci, Teplicích, Hradci Králové… Početný seznam nalezneme na stránkách Unie botanických zahrad České republiky http://www.ubzcr.cz/. Navíc jsou tu umístěny i adresy a odkazy na stránky všech 28 členů.

S tím, že nám z rozličné květeny bude přecházet zrak, počítá i Botanická zahrada Praha Troja, zvoucí nás prozaicky do skleníku Fata Morgana. Ten je otevřen denně, mimo pondělí, od 9 do 16 hodin. Čeká nás zde nížinný deštný les i tropy vysokých hor.

Projít můžeme rostlinstvem Madagaskaru, Mexika, Vietnamu nebo třeba Filipín, kochat se rostlinami amerických And, vzácnou vegetaci stolových hor Venezuely nebo svébytnou flóru Austrálie.

Navíc nejenže nás procházka touto zahradou zahřeje na duši, ale i na těle. Teploty se zde průměrně pohybují mezi 20 – 30 stupni Celsia. Pokud nás mrzí, že nemůžeme před mrznoucím deštěm a sychravým počasím odletět do teplých krajů jako vlaštovky, můžeme zahnízdit právě v některé z těchto zahrad.

A kdo nemá žádnou botanickou zahradu poblíž, ten se může zasnít prostřednictvím webu. Rubrika – Co právě kvete, kterou nalezneme na stránkách některých zahrad, dovede účinně bojovat se splíny z naší zahrady uložené k zimnímu spánku.

Autor: Žaneta Pixová