Někteří ekologové tvrdí, že žijeme v době plastové. Plast je opravdu všude kolem nás. Oblečení, nábytek, hračky, potraviny, voda. A ještě mnohem více. Plast je opravdu všude. Lze se však bez něj obejít. Mohli bychom žít bez plastu? Nabízíme pár rad, jak snížit svoji spotřebu plastů na minimum.

Pryč s balící fólií

Používáte často plastovou fólii, například k balení potravin. Zkuste ji nahradit pergamenovým, případně voskovým papírem. Zejména u potravin existuje nebezpečí, že může dojít k jejich kontaminaci látky obsaženými v plastu.

Nepoužívejte plastové nádobí

Opět hrozí nebezpečí, že se do potravin mohou uvolňovat nebezpečné látky. Používejte tedy keramické či skleněné nádobí. Igelitové nákupní tašky vyměňte za látkové.

Nakupujte ve skle

Jistě tahat z nákupu nápoje a jiné potraviny ve skle není příjemné, ale v době, kdy na každotýdenní či měsíční nákup jede autem, to přece není problém. Vyhněte se tedy plastovým obalům a zvolte jejich skleněnou alternativu.

Pijte vodu z kohoutku

Minimalizujte nakupování nápojů v plastových lahvích – místo jednotlivých lahví o objemu 1,5 litru nakupujte větší „kanystry“. Alternativou je také využití filtrů, které vám umožní bez obav využívat vodu z vodovodu. Nezapomeňte, že voda z kohoutku má často lepší kvalitu než ta balená!

Ne plastovým lahvím pro děti

Zde platí více než jinde obezřetnost. Kupujete-li plastovou láhve pro dítě, vždy zkontrolujte její složení. Nejlepší je však pořídit skleněnou láhev. Vhodné jsou i lahve z oceli.

Jistě by každý z vás našel i další možnosti.

J. H.