Ani se nenadějeme a bude zpět chladné počasí a zahájí se topná sezóna. V topné sezóně dochází k výraznému poklesu vlhkosti vzduchu, kdy klesá vlhkost ve vnitřních prostorách zhruba ke 20 %.

Optimálně by se však měla pohybovat mezi 45 – 60 %. Jak však dosáhnout ideální vlhkosti i během zimního období? V tom vám pomohou vysoušeče vzduchu.

Suchý vzduch často dráždí sliznici a vede k řadě zdravotních problémů jako dráždivý kašel, zánět nosohltanu, onemocnění horních i dolních cest dýchacích, chronická bronchitida, rýma a mnoho dalšího. Často může dojít také k podráždění pokožky, popraskaným rtům, pálení očí či zvýšenou únavou. Aby se všemu výše zmíněnému předešlo, je zapotřebí vytvořit zdravé prostředí tím, že bude vzduch pravidelně zvlhčovat.

Rozdělení zvlhčovačů

K tomu vám poslouží právě zvlhčovače vzduchu do bytu, které se rozdělují do dvou skupin na:

  • ultrazvukové
  • parní

Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukové (neboli ultrasonické) zvlhčovače dokážou vytvořit z vody malé kapičky o průměru 1-5 um, které jsou pomocí ventilace vyfukovány do vzduchu a díky jejich odpařování se zvyšuje vzdušná vlhkost. Tento typ zvlhčovačů je ideální do bytů, kanceláří a dětských pokojů.

Vlastnosti:

  • vyšší pořizovací náklady
  • příkon kolem 38 W

Parní zvlhčovače

Parní zvlhčovače fungují na principu jako vodní páry. Pára vzniká odparem v tenké vrstvě na topném prvku. Uvnitř zvlhčovače je zvláštní komora, kde se pak pára smísí se vzduchem a následně je ochlazována na optimální teplotu.

Vlastnosti:

  • nižší pořizovací náklady
  • příkon kolem 1000 W

Parní i ultrazvukové zvlhčovače bývají vybavené běžně elektronickým ovládáním a časovačem, díky kterému nastavíte dobu jeho chodu. Součástí některých zvlhčovačů je také ionizátor, který do  vzduchu vysílá čisticí anionty. Lepší přístroje jsou vybaveny i regulací páry, díky čemuž lze přesně nastavit míru její produkce.

Moderní zvlhčovače dokážou hlídat vlhkost v místnosti a vodu začnou odpařovat vždy v okamžiku, kdy klesne pod nastavenou hodnotu. Díky těmto přístrojům pak máte jistotu, že se vlhkost neustále pohybuje v doporučených procentech.

Jak vybrat vhodný zvlhčovač vzduchu?

Při výběru vždy záleží na prioritách. Pokud máte v plánu zvlhčovač využívat stále, pak doporučujeme vybírat mezi automatickými zvlhčovači, které dokážou změřit aktuální vlhkost a teplotu a na základě toho určit ideální cílovou vlhkost, kterou poté automaticky udržují. V případě, že chce zvlhčovač používat jen občasně, pak vám postačí jednoduchý mechanický zvlhčovač.

Ať už však máte v plánu pořídit si ultrazvukový, parní zvlhčovač nebo zvlhčovač vzduchu s ionizátorem, vždy se dívejte na jejich zvlhčovací výkon, který patří k nejdůležitějším parametrům.

Dbejte na hygienu

Až si tohoto pomocníka pořídíte do vaší domácnosti, dbejte na jeho hygienu a vodu vyměňujte alespoň jednou za tři dny kvůli případnému vzniku různých bakterií a choroboplodných zárodků. Dále je důležité ho umístit na zem, ideálně mimo dosah oken a dveří, aby nedocházelo ke snížení jeho účinnosti.