Máte stará dřevěná okna, která potřebují nutně obnovit? Také dumáte, co s tím? Zadat práci firmě nebo obléknout montérky a pustit se do práce? Co lze vlastně zvládnout vlastníma rukama?

Je těžké najít příjemnější materiál než dřevo.Tento materiál si na druhou stranu ale žádá naši péči a pravidelnou údržbu, jinak okna brzy začnou profukovat nebo z nich alespoň začne opadávat barva. Jistě, můžeme si zaplatit firmu, která nám naše okna ráda, za příslušnou cenu, opraví. Je tu ale i varianta, že se do práce pustíme sami. Proč? Nejspíš nás to vyjde o pár tisícikorun levněji. Co tedy dokážeme s trochou zručnosti zvládnout?

Natírání oken

Základní oprava oken spočívá v jejich nátěru, který se s námi zpravidla rozloučí jako vůbec první. Nejdříve je tedy nutné starý nátěr pečlivě odstranit, nejlépe horkovzdušnou pistolí a špachtlí. Pozor! Tuhle část je nutné provést opravdu pečlivě, jinak je veškerá další činnost zbytečná. Povrch oken je poté nutné zbavit veškerých nečistot. To z důvodu lepší přilnavosti nové barvy k povrchu.

Barva je vůbec samostatnou kapitolou. Na jejím výběru se nevyplácí šetřit, je lepší zvolit barvu určenou přímo pro natírání oken. Musí být voděodolná a otěruvzdorná. Pro představu, speciální barva na 10 oken vás vyjde přibližně na 10 tisíc korun. Jistě, není to zrovna málo, na druhou stranu by kvalitní barva měla na oknech vydržet alespoň 10 let. Vždy je dobré množství barvy lehce naddimenzovat, protože stejný odstín budeme zřejmě potřebovat i později – na nejrůznější dodělávky a opravy. Při natírání je dobrým nápadem pokrýt celé sklo igelitovou fólii, abychom si tak usnadnili následný úklid. Zajímavý tipem je i navlhčení novin, které se následně na sklo přilepí – i to zabrání cákancům proniknout a zaschnout na skle.

Už vám zase táhne na nohy?

Netěsnícími okna jsou jedním z důvodů, proč je cifra za teplo na složenkách rok od roku vyšší. Kvalitní okna dokáží eliminovat až 45 % tepelných ztrát. Pro izolaci se nejčastěji používají silikonová těsnění. Na českém trhu jsou to dva nejrozšířenější druhy izolací – Eurostrip a Sillen. Eurostrip je původem ze Švédska, Sillen je tuzemský výrobek. Životnost materiálu (uváděná výrobci) se pohybuje okolo 50 let.

Silikonové těsnění ale neslouží jen k zamezení úniků tepla. Má i další výhody, mezi které patří zabránění průchodu zplodin do místnosti. Těsnění se obvykle dodává ve dvou barevných variantách – bílé a hnědé. Disponuje tvarovou pamětí, což zlehčuje otevírání a zavírání oken. Když už jste se pustili do práce, nezapomeňte na dveře. Ano, i na dveře je těsnění možné použít.

Opravit kování? To nechme odborníkům…

Kování oken je kamenem úrazu. Jeho výměna je totiž poměrně složitým úkonem, který by opravdu měl raději udělat odborník. Pokud kování zjevně nefunguje tak, jak má, přivolejte odbornou firmu a nechte na nich posouzení jeho stavu. Jejich fachmani by měli posoudit, o jak závažnou poruchu se jedná a zda je oprava vůbec možná! Proč se nepouštět do opravy svépomocí? Nejde o to, že bychom nedokázali zjistit, kde je zakopaný pes. Problém je v přístupu ke kování. Nevhodnou manipulací můžeme i částečně fungující mechanismus zničit. Pustit se naopak můžeme do výměny klik oken, jejich typy, barvy a provedení nabízejí obchody po desítkách.

Radši okno neotvírej, nebo vypadne!

Zejména v panelové výstavbě, která byla ušita horku jehlou, je pohyb oken v samotném rámu poměrně častým jevem. Pokud se jedná jen o menší netěsnosti, můžeme se do opravy opřít sami. Pro opravu se používají montážní (polyuretanové) pěny, které rám okna pevně přichytí a zároveň slouží jako kvalitní tepelný a zvukový izolant. Ale pozor! V případě, že je okno už na pohled v rámu špatně uchyceno, bijte na poplach. O nápravu by se měli postarat odborníci už proto, že zajištění okna musí být provedeno i z vnější strany. A to v případě výškových budov znamená celkem riskantní operaci.

Zvažte pečlivě všechny náklady!

Pokud okno vykazuje známky značného opotřebení, je už na místě zvážit pořízení oken nových. U oprav vlastníma rukama je totiž nutné připočítat náklady, jakými je strávený čas či doprava. V případě bytových domů, kdy si výměnu oken objednává větší počet nájemníků najednou, lze u dodavatele navíc na nová okna získat zajímavé slevy.