Nejen krém pomůže suchým rukám

ruce

Při dnešním výběru krémů se zdají další tipy, jak ulevit suché nebo rozpraskané pokožce, téměř zbytečné. Ovšem produkty v duchu babských rad mají oproti tradičním krémům zásadní výhodu, nehrozí u nich nežádoucí účinky z vedlejších příměsí, a především některý z doporučených produktů zaručeně máme už doma – takže se tyto tipy hodí i jako první pomoc.

Sáhnout můžeme po známých surovinách na přípravu domácích pleťových masek a zábalů. K nim patří například majonéza nebo med. Obojí pokožku na rukou zklidní, majonéza dodá patřičnou vláhu, zatímco med zaúčinkuje jako sladká hojivá náplast. Vynikající jsou i pivovarské kvasnice, které mají velký obsah potřebných vitamínů skupiny B.

Nejspolehlivěji nám ale pomohou oleje. Oblíbený pleťobudič je samozřejmě populární olivový olej, který rukám dopřeje hydrataci i antioxidanty. Naše pokožka nicméně ocení i oleje méně tradiční, používané obvykle k přípravě moučníků – a to olej mandlový nebo kokosový.

Mandlový olej poskytne rukám dostatečnou hebkost a regeneruje poškozené buňky. Kokosový olej obsahuje stejnou složku jako mateřské mléko – kyselinu laurovou, která dodá suchým a rozpraskaným rukám nejen potřebnou výživu, ale působí taktéž antisepticky.

Účinné jsou i různé bylinky, které je možné přikládat ve formě zábalů (obklady se připravují z běžného čajového nálevu) nebo je využít ke koupelím – patří k nim například Měsíček lékařský. Tato bylinka tvoří také základ tradiční měsíčkové masti, jež se dříve hojně užívala právě pro léčbu pokožky.

Neocenitelná je Levandule lékařská, nejlépe ve formě esenciálního oleje, můžeme ho aplikovat přímo na kůži, kterou zvláční hned při první aplikaci. Navíc působí protizánětlivě a příjemně voní. Máme-li pokožku na rukou nejen suchou, ale i rozpraskanou, ideálním pleťohojičem je též olej z Třezalky tečkované, který se používá také k hojení oděrek a odřenin.

A na co bychom měli ještě pamatovat? Pít dostatek tekutin, aby měla pokožka dostatek vláhy. Nosit do zimních plískanic rukavice, neboť výkyvy počasí jako vítr či mrznoucí déšť, rukám dvakrát neprospívají. Doma bychom měli při úklidu odložit chemické preparáty a sáhnout raději po méně invazivních přírodních prostředcích, podobně jako v případě kosmetiky.

Autor: Žaneta Pixová

 

Komentáře

  • mně se osvědčilo začít hodně pít…

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení