Koupili jste nový domeček, kde nebude třeba příštích dvacet let nic opravit? Pak vás rekonstrukce nejspíš nijak nestraší. Ale každý, kdo bydlí ve starším domku, bude dřív nebo později řešit menší i větší opravy. Jak je přežít?

Nikdy nekončící práce: Ty ale nemusí být úmorné!

Starší byt či domek budete po celý život upravovat k obrazu svému. Budou vám přibývat členové rodiny a bydlení se jim bude muset přizpůsobovat. Většina kutilů se snaží většinu prací zvládnout svépomocí a víkendy tráví v hobby obchodech a v montérkách. Jasně, to vás ušetří nějakou tu práci dělníků, a když víte, kde pořídit stavební, spojovací či nerezové materiály výhodně, ušetříte i za jejich nákup. To ale neznamená, že se vám to v konečném důsledku opravdu vyplatí.

Možná si na rekonstrukci koupelny či celého domu opravdu věříte, ale práce stylem pokus-omyl není tím nejšťastnějším řešením. Naučíte se skoro všechny profese, ale nejspíš budete žít celý život na staveništi. Jde to lépe?

Tip: Na akros.cz pořídíte kvalitní spojovací a hutní materiály, montážní pěnu, nářadí a další nezbytnosti, které při zvelebování bydlení budete určitě potřebovat.

Bydlete pohodlněji a nešetřete tam, kde se to nevyplatí

Nezaměstnávejte svoje ruce, ale hlavu. Nesnažte se být zedníkem, instalatérem, pokrývačem, topenářem a kdoví čím ještě. Stejně je dnes téměř nemožné obsáhnout současnou úroveň stavebních postupů a materiálů.

  • Práci svěřte odborné firmě. To ale neznamená, že byste se neměli spolupodílet na výběru použitých materiálů. Dům je pro většinu lidí na celý život. Proto vybírejte z materiálů s vysokou životností, například místo běžné oceli raději volte nerezové tyče, armatury a potrubní díly a další spojovací a hutní materiál. Zde se rozhodně nevyplatí šetřit. Pokud tedy nechcete za pár let práce opakovat.
  • Obzvlášť velkou pozornost věnujte volbě topného systému a radiátorů.  Spolehlivé a levné topení je jeden z nejdůležitějších parametrů bydlení.
  • Nešetřete na stavebních materiálech jako je volba zateplení, kvalita omítky či střešní krytina – je lepší dnes za fasádu a střechu utratit trochu více, než ve stáří řešit, že vám teče do domu, ale nemáte peníze na opravu.

Málokdo si může dovolit koupit nový domek, kde není potřeba desítky let nic zásadního opravovat. Nic si nedělejte z toho, že třeba koupíte starší dům – ale do pořizovací ceny zahrňte i náklady na rekonstrukci a neztrácejte roky svého života snahou udělat si vše vlastníma rukama. Ať máte také čas si domek užít!