Zefektivnit hospodaření s vodou je poměrně jednoduchý způsob, jak snížit náklady za domácnost až o několik tisíc korun ročně.  V následujícím článku si představíme několik možností, jak toho dosáhnout.

V koupelně

Zde jsou poměrně velké možnosti úspory vody, protože až 70% vody se spotřebuje právě v koupelně. Asi málokoho překvapí, že sprcha je mnohem úspornější než koupel. Při koupeli spotřebujeme v průměru 160 litrů vody, zatímco při sprchování jen 40 litrů. Spotřebu můžeme ještě snížit instalací úsporné sprchové hlavice, která dokáže ušetřit až 30% vody.

Kdo to ještě neudělal, měl by také vyměnit klasický dvoukohoutkový systém za jednopákovou baterii (nejenom v koupelně), u které odpadá zdlouhavé hledání správné teploty. Kapající kohoutek by se měl ihned opravit, protože dokáže zbytečně vyplýtvat až 13 litrů vody denně.  Na vyústek se vyplatí nainstalovat tzv. perlátor, který může o polovinu snížit průtok vody. Častým nešvarem je zbytečně tekoucí voda – například při čištění zubů.

WC

Existuje několik možností, jak snížit spotřebu vody při splachování. Při pořizování nové nádržky jsou vhodné tzv. dual systémy, při kterém můžeme zvolit velké nebo malé spláchnutí (šplouch). Další možností je systém se stop-tlačítkem, kterým můžeme kdykoliv přerušit proud vody. Nejvýhodnější je systém, který splachuje pouze při stisknutí splachovače. Základním předpokladem úspor na WC je to, že záchod neprotéká. V takovém případě by se měl záchod co nejrychleji opravit.

Elektrospotřebiče

U pračky by měla platit zásada, že pereme výhradně s plným bubnem na max. 40 stupňů. Stejný princip by se měl dodržovat i před použitím myčky, protože při poloviční zátěži se spotřebuje mnohem více energie než při plném zatížení. Menší domácnosti by měli vůbec zvážit pořízení myčky, protože ty byly původně určeny jen do velkých provozů.

Dalším elektrospotřebičem, který často zbytečně spotřebovává více vody je rychlovarná konvice, protože přibližně 2/3 lidí ohřívá více vody, než potřebuje, čímž uniká relativně velké množství odpadní energie v páře.

Uvedené tipy nejsou jediným možným způsobem šetření s vodou. Zejména majitelé rodinných domků by jistě přišli například na způsob, jak zachytávat a následně využívat dešťovou vodu.

R.K.