Reklamy se předhánějí s různými čistícími a antibakteriálními prostředky, pokud nám však nové a stále lepší prostředky s ještě svěžejší vůní z nějakého důvodu nevyhovují nebo je nemáme zrovna po ruce, můžeme sáhnout i po jiných osvědčených prostředcích – zn. co dům dal.

Pro běžné vytírání podlahy lze přidat do vody místo čistícího přípravku pár kapek octa. Octová směs stejně dobře poslouží i na proprání drobného prádla. Se skvrnami od barev a laků má zase šanci poradit si obyčejné máslo, které se doporučuje promnout na postiženém místě a nechat určitou dobu působit.

Při omývání kuchyňské linky můžeme vyzkoušet trochu šťávy ze syrových brambor. Na propláchnutí ucpaných odpadů se vedle horké vody používá prášek do pečiva. Se staršími usazeninami na nádobí a kuchyňském náčiní si naopak výborně poradí cibule, popřípadě šťáva z kysaného zelí.

Chystáme-li se na mytí oken, můžeme sáhnout po vanilkovém pudinku, který rozmícháme s trochou vody. Vedle příjemného aroma se postará i o okna bez šmouh.

Tradiční hospodyňky pak místo houbiček, utěrek a podobných prostředků sahají po starých novinách. Ač by se laik zaručeně vyděsil představou tekoucího černého inkoustu, noviny nepustí ani písmeno. Navíc je práce s nimi rychlejší – stačí pár tahů, a je hotovo.

Pokud jsme si zamilovali různé osvěžovače vzduchu, vhodnou alternativu nalezneme například v citrusech. Nejenže provoní vzduch, ale zahubí i hmyz. Kůru z nich si navíc můžeme nasušit a přidat do skříní. Stejně dobrou službu nám prokážou i sušené bylinky nebo čajové sáčky, jež nejenže prádlo provoní, ale odradí i případné škůdce.

Pro celkové pročištění vzduchu se doporučuje jedna rozkrojená cibule, která pohlcuje nejen pachy, ale především toxiny z okolí. Takto použitá cibule již není vhodná ke konzumaci. Doporučuje se ji obměňovat každý den.

Tyto prostředky mají navíc jednu nespornou výhodu oproti průmyslovým, mimo šetrnosti k životnímu prostředí, je oceníme i v souvislosti s dětmi a domácími mazlíčky.

Autor: Žaneta Pixová