Úskalí financování dřevostaveb

hyponamiru01

Již několik let můžeme sledovat výrazný nárůst výstavby dřevostaveb. Důvody jsou zřejmé.

Jsou nízkoenergetické. Mají vysokou schopnost akumulovat teplo uvnitř domu a regulovat změny vlhkosti. Volbou dřevostavby získáte díky tenkým zdím až deset procent podlahové plochy. Oproti zděným domům vedou také co do ekologie, a to již od výstavby. Při výstavbě se totiž spotřebuje výrazně méně energie než u domu zděného. Navíc je jejich výstavba rychlá. Po vytvrdnutí základové desky můžete plnohodnotně bydlet již za neuvěřitelné tři měsíce!

Přesto existuje okolo dřevostaveb mnoho otazníků a obav. Zejména pak kvůli financování. Pojďme si vše objasnit.

Financování dřevostaveb se liší od financování zděných staveb

Důvodem odlišného financování je fakt, že jednotlivé části domu se nestaví přímo na stavbě, ale v halách u dodavatele, odkud se na místo dovezou na stavbu, kde dochází už jen k jejich montáži. Montáž hrubé stavby a střechy mnohdy trvá pouhý jeden či dva týdny. Z toho důvodu nelze průběžně vyhodnocovat míru rozestavěnosti a čerpat tak úvěr skrze zálohové faktury na základě posouzení odhadcem.

Ideální situace je, když dodavatel nejdříve stavbu smontuje a teprve poté požaduje od klienta peníze např. do 14 dní od dodání smluvené části. Díky tomuto postupu má klient dostatečnou zástavu na to, aby vyčerpal z banky potřebné peníze, načerpání se dá za 14 stihnout včetně protokolu o rozestavěnosti od odhadce.

Jaký je postup financování dřevostavby?

Postup financování je obdobný jako u klasického cihlového domu, včetně průběžných kontrol a posudků odhadce. Banka však čerpá prostředky z hypotéky na základě smlouvy o dílo, a to na účet stavební firmy. To s sebou nese určitá rizika, a problém se může vyskytnout v tom, že některé banky neumí takovýto postup akceptovat.

Existují však také banky, které nabízí speciální produkty pro financování dřevostaveb. To pak v praxi vypadá tak, že klient doloží svou bonitu, své příjmy a výdaje, a to zda je záměr reálný a následně se schválí hypotéka s konkrétními podmínkami pro danou stavbu. Jedním z produktů může být i speciální typ předhypotečního úvěru, který umožní bez zástavy vyčerpat vše naráz tam, kde to takto vyžaduje smlouva o dílo, a po dokončení domu se předhypotéka změní na klasickou hypotéku.

Je tedy nesmírně důležité se již při podání žádostí o předschválení hypotéčního úvěru informovat, jak daná banka postupuje v případě výstavby dřevostavby a zda je tento postup v souladu s vaším dodavatelem.

Tip: Hypotéku na dřevostavbu si můžete vyřídit online. Do hypoteční kalkulačky stačí zadat vaše základní údaje a během chvíle vidíte, která hypotéka právě na váš dům nejvýhodnější.

Komentáře

  • Složitost financování dřevostavby u mé banky mě přivedla k tomu, že budeme stavět dům z betonu.

  • @Tom Dřevíček přesně tak, půpvdně jsme s manželem mysleli, že nic než dřevostavbu nechceme, ale čím více o tom víme, tím více se přikáníme k variantě betonového domu

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení