Jarní sluníčko nenechává žádného zahrádkáře chladným a hovory o tom, co kdo letos zasadil a na čem si za pár týdnů pochutná, či v jakých zákoutích bude ve chvílích volna relaxovat, jsou oblíbeným tématem hovoru.

Zahrádkářskou vášeň si však může dopřát i ten, kdo žádnou zahradu nemá. Postačí balkon nebo terasa.

Zahradničení na tomto mini prostoru má samozřejmě svá specifika, při výběru toho co budeme pěstovat.

Je nutné brát v úvahu nejen velikost prostoru, ale i to, na kterou stranu je orientován, zda je slunný či spíše permanentně ve stínu. Záleží též na lokalitě a prašnosti.

Volba jednotlivých druhů ovoce a zeleniny je v dnešní době jednoduší, protože prodejci již zařadili kategorii balkon do svých tematických nabídek. Inspiraci ale můžeme nalézt i na různých blozích, kde se takové balkonové pěstitelky či terasoví zahradníci rádi dělí o pěstitelské úspěchy.

Všeobecně patří k nejvhodnější zelenině pro pěstování na balkoně nebo terase rajčata, zvláště menší druhy, například cherry, dále papriky a chillï papričky nebo různé mini okurky. Pěstovat můžeme, podobně jako oblíbená postava z jednoho českého seriálu (před tím než vyměnila balkon za ranč), samozřejmě i jahody.

Z ovoce se nám nabízí pestrý výběr zakrslých a trpasličích odrůd u nás netradičních ovocných dřevin, můžeme tak sklízet granátová jablíčka, broskve nebo třeba plody aronie. Do prostorných květináčů jde ale umístit také angrešt nebo rybíz. Na balkon se navíc dá chodit doslova i na borůvky, a to hned několika druhů.

Co by na naší mini zahrádce nemělo chybět, jsou různé bylinky a koření. Ideální na balkon nebo terasu je například pažitka, kopr, rozmarýn, máta nebo meduňka. Vzdávat se nemusíme ani okrasných květin, pokud jsme prostor plně zaplnili ovocem, zeleninou a bylinkami, můžeme zvolit různé závěsné varianty, které se dají přidělat na zeď nebo strop.

A jakou má tato improvizovaná zahrádka výhodu oproti té pravé? Na odpověď přijdeme, až si půjdeme připravit salát, čaj nebo budeme potřebovat dochutit pokrm. Do kuchyně to totiž máme z této balkonové či terasové oázy přece jenom blíž.

Autor:  Žaneta Pixová