Hledáte ekologické, ale zároveň levné a kvalitní materiály k výstavbě svého nového domova? Pak určitě zkuste ekopanel. Že nevíte, o co se jedná. Nevadí. V dnešním článku vám ekopanel v krátkosti představíme.

Bezpečnost

Ekopanel je vyráběn ze slámy. To možná některé čtenáře odradí. Řada potenciálních stavebníků se totiž bojí, že takový materiál není bezpečný. Zejména, co se požární bezpečnosti týká. Nemusíte se však ničeho bát. Ekopanel je lisován pod vysokým tlakem a za vysoké teploty. Tento proces zaručuje výborné výsledné fyzikální, mechanické, ale i bezpečnostní vlastnosti a tepelně-izolační vlastnosti. Využívá se zejména jako izolace pro stavby a to zejména pro dřevostavby.

Obavy z požáru či vlhkosti

Jak už je zmíněno výše, nemusíte se bát hořlavosti materiálu. Ve stlačené slámě je totiž velmi málo vzduchu a jak známo, oheň potřebuje ke svému hoření kyslík. Ten však v ekopanelu není. Stejně tak se nebojte myší. Určitě vám izolaci vašeho domu nesežerou. Sláma je lisována pod tak vysokým tlakem, že výsledný produkt je neuvěřitelně tvrdý a odolá i myším a dalším hlodavců. Ostatně myši stejně slámu nežerou. Další velkou výhodou ekopanelu je práce s vlhkostí. Stlačený materiál obsahuje mikroskulinky, které pohlcují vlhkost a v případě změny vlhkostních podmínek ji zase vyloučí. Ve spojení s omítkou z hlíny se tedy jedná o velmi vhodný nástroj k boji s vlhkostí.

Životnost ekopanelů je odhadována na minimálně 70 let. Což je více, než životnost například dnes nejvíce rozšířené izolace s polystyrenu. Pověstnou třešinkou na dortu pak je snadná instalace ekopanelu, kterou zvládne i laik.

J. H.

foto: ekopanely-drevostavby.cz