Dřevostavby v českých luzích a hájích začínají být stále oblíbenější. V únoru jim byl dokonce věnován na pražském výstavišti v Holešovicích celý veletrh. Přesvědčí nás ale majitelé stavebních firem, které dřevostavby realizují, že je dřevo opravdu vhodný materiál pro stavbu domu?

Postavit si dřevěnici někde v horách je asi sen mnoha lidí. Mít ze dřeva ale plnohodnotný dům ve městě je pro konzervativní Čechy pořád ještě cesta s mnoha otazníky. Jakou má dům životnost? Jak je to s energetickou úsporou? A kam si pro něj jít?

Ustojí i půl století

Nejstarší roubenky na území České republiky pochází z 15 století. Samozřejmě nelze srovnávat stavební postupy tehdy a dnes, ale zaručená životnost dřevostaveb na klíč se pohybuje kolem stovky let. Pokud si tedy stavíte dům jen pro sebe, stačit vám bude určitě a užijí jej hojně ještě i vaše děti. Hodnotnost materiálu dřevostaveb je tedy srovnatelná s jinými stavebními materiály a není třeba jej zatracovat jen kvůli nižší odolnosti v řádu několika let. Dobrá cena domů ze dřeva totiž tento handicap vyrovná, a to i přesto, že ceny dřeva mají jít v tomto roce prudce nahoru.

Klasika i moderna

Pod pojmem dřevostavba se většině lidí vybaví klasická dřevěná chata nebo srub. To už ale zdaleka nemusí být pravda. Moderní stavby převážně ze dřeva dnes kombinují množství futuristických materiálů, jako je sklo nebo různé typy kovů. Rysy domů jsou ostré a klasická sedlová střecha se vidí jen málokdy. Přírodní barva dřeva nabízí i širší možnosti pro odvážnější barvy fasády. Samozřejmě ale můžete dát přednost také klasickému srubu s propracovaným brusem trámů. Rozhodnete-li se tak či tak, váš dům bude komplet hotový nejpozději do dvou měsíců! A to je další velká výhoda dřevostaveb: rychlá montáž.

Větší prostor, méně energie

Volbou dřevostavby získáte výraznou úsporu nákladů na vytápění a prostor navíc. Oproti zděnému domu ušetříte až deset procent podlahové plochy díky užším zdem. Nízkoenergetický je váš dům v podstatě od počátku. Už při jeho výstavbě totiž prokazatelně spotřebujete méně energie než u domu zděného. Dřevostavby mají navíc vysokou schopnost akumulovat teplo uvnitř domu a regulovat změny vlhkosti. V kombinaci s izolačním materiálem dřevo dokonce těsní lépe než kámen či beton!

Kdo u nás dřevostavby nabízí?

Výrobců a dodavatelů dřevostaveb na klíč jsou na českém trhu desítky. Například dřevostavby OKAL slibují až 50 % úsporu tepelné energie oproti zděným domům, firma MS HAUS zase pasivní dřevostavby za velmi nízké ceny a společnost AZ WOOD velký výběr moderních nízkoenergetických dřevostaveb.