Věděli jste, že ke zužitkování bioodpadu nepotřebujete mít zahradu? Kompostování v bytě je dostupné pro každého. Zápachu ani mušek se bát nemusíte.

Třídění odpadu je považováno za běžnou součást života většiny z nás. Papír, plast, sklo i hliník vytřídíte prakticky kdekoliv. Jenže u jedné složky odpadu, která tvoří nezanedbatelnou část celkového vyprodukovaného objemu, to tak samozřejmé ještě není. To se týká bioodpadu. Přitom k jeho třídění nepotřebujete ani zahradu. Jde to poměrně jednoduše i v bytě. A kromě dobrého pocitu získáte i skvělé hnojivo na pokojovky a bylinky.

Vermikompostéry jako nejlepší řešení do bytu

Slupky od brambor, odřezky zeleniny a další kuchyňské zbytky často končí ve směsném odpadu, kde z nich není žádný užitek. V Česku se jedná až o 18 % objemu směsného odpadu. Přitom kompostování je prospěšné nejen pro planetu, ale i pro vás samotné. Kompostéry (respektive žížaly v nich) totiž bioodpad zpracují na kvalitní organické hnojivo. A protože je doma stabilní teplota po celý rok, není problém kompostovat celoročně.

Zdroj obrázku: Ashley-Belle Burns / Shutterstock.com

Kam vermikompostér umístit

Ideální pro kompostování je teplota okolo 15–20 °C. Nikdy by neměla klesnou pod 5 °C nebo naopak vystoupat nad 25 °C. Kompostér tedy umístěte kamkoli do bytu nebo na balkon tak, aby na něj nesvítilo slunce a nehrozilo ani promrznutí.

Jak začít kompostovat

Jakmile máte doma vermikompostér, potřebujete sehnat kalifornské žížaly. Oproti těm našim jsou větší jedlíci a snadněji se množí v zajetí. Pořídíte je ve specializovaných obchodech nebo je seženete od jiných chovatelů, kterým se v kompostu namnožily. Za zkoušku stojí skupiny na internetu nebo skupiny zaměřené právě na kompostování.

Zdroj obrázku: Jahangir Alam Onuchcha / Shutterstock.com

Než dáte žížaly do nového obydlí, připravte jim vhodné prostředí. Konkrétně podestýlku z trávy, listí, rašeliny, natrhaného kartonu nebo plat od vajíček a třeba i hoblin. Mnohdy kompostér zakoupíte už s podestýlkou, která je tvořená kokosovými vlákny a natrhaným papírem. Ať už zvolíte jakoukoli kombinaci, vždy je potřeba, aby byla podestýlka dostatečně vlhká a žížaly se do ní mohly zavrtat. Připravenou podestýlku zmáčkněte v dlani a pokud vymáčknete jen pár kapek vody, je vlhkost akorát.

Žížaly v kompostéru, přikrmujte nejprve zlehka. Maximálně hrst bioodpadu denně. Později můžete přidávat více, ale pořád sledujte, jak žížaly stíhají odpad zpracovávat. Pokud ho tam budete dávat moc, začne plesnivět a zapáchat. V případě, že žížaly potřebují ještě chvilku pauzu před krmením, dejte odřezky do lednice, kde nějakou chvíli vydrží.

TIP: Umístěte na povrch kompostu netkanou textilii, která zabrání přemnožení octomilek.

Jak to funguje?

Vermikompostér je sestavený ze dvou nádob a víka. V horní nádobě jsou umístěné žížaly, které se starají o kompostování, do spodní nádoby pak stéká tekutina, která během procesu vzniká. Ta se nazývá žížalí čaj a po zředění slouží jako výborné hnojivo na pokojové rostliny i zeleninu. Od založení kompostu do prvního stáčení hnojiva počítejte s nějakými 3 měsíci.

Zdroj obrázku: Ashley-Belle Burns / Shutterstock.com

Co se do kompostéru hodí a co tam nedávat?

Nejlepší ke kompostování jsou slupky a odkrojky z ovoce a zeleniny, stejně jako vařená zelenina, nať nebo rozdrcené vaječné skořápky. Také tam můžete přihodit obsah čajových sáčků nebo kávovou sedlinu.

V malém množství můžete kompostovat zbytky pečiva (větší množství by mohlo plesnivět), papírové ubrousky a pozůstatky pokojových rostlin.

Naopak nikdy nekompostujte mléčné výrobky, maso, kosti a další živočišné produkty. Dobré není ani aromatické ovoce jako jsou citrusy, případně zázvor, cibule a česnek. Nedoporučujeme do kompostéru dávat ani zeminu.

TIP: Odpad krájejte na maximálně 5 cm velké kousky.

 

Zdroj úvodního obrázku: Daisy Daisy / Shutterstock.com