Napadlo vás někdy jak se zachovat, naleznete-li při procházce zraněné zvíře? První na co musíte myslet je, že raněné zvíře je v silném stresu. Setkal jsem se s řadou lidí, kteří až naivně věřili, že raněné zvíře bude bezmezně vděčné za jejich pomoc. Nebude! Bude ve stresu a bude mít strach. Jeho jedinou snahou bude přežít a vás bude vnímat jako nebezpečí. Můžete si být jistí, že se začne bránit. Může vám tak způsobit vážné zranění a ještě více zranit sebe.

Co tedy dělat?

Co nejdříve informujte odborníky. Bez zkušeností a patřičných znalostí zvířeti sami pomoct nemůžete. Jen odborník může poradit další postup, případně zvíře odchytnout. Bude tak zajištěno bezpečí pro vás, ale i pro zvíře. Také pamatujte, že mláďata se z přírody neodebírají. Sice je ještě do jara čas, ale pamatujte na to.

Jaké jsou tedy zásady pomoci zvířatům:

  • Neodebírat mláďata, pokud si nejste stoprocentně jistí, že mládě je osiřelé. Například je-li poblíž jeho uhynulá matka.
  • Ochočená, uměle odchovaná mláďata nepatří do přírody, protože obvykle ztrácí přirozenou plachost, a jsou zabita predátorem nebo myslivcem jako podezřelá z nakažení vzteklinou.
  • Dospělá zvířata, která jsou poraněná nikdy sami neodebírejte z přírody. Hrozí vaše poranění a další poranění zvířete.
  • Ježky berte domů pouze váží-li na konci října méně než 600 g.
  • V každém případě dodržujte hygienu a chraňte své zdraví. Zvíře může mít i vážnou infekční chorobu. Používejte ochranné pracovní pomůcky.
  • Nemocná zvířata držte mimo kontakt s vlastními domácími zvířaty.

Pro radu se můžete obrátit na jednu z mnoha záchranných stanice, kterých je na území České republiky více jak 28. Jejich seznam získáte na úřadě, případně od Svazu ochránců přírody. V řadě měst vám s nemocným zvířetem pomůže i městská policie. Ta má specializovanou službu pro odchyt toulavých a nemocných zvířat a dokáže jim zajistit i následnou péči. Na vesnicích zase můžete kontaktovat myslivce.

J. H.